Zapomniane skocznie- Allegany State Park Ski Jump

W kolejnym wydaniu naszej serii Zapomniane skocznie przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych, do stanu Nowy Jork i przyjrzymy się skoczniom obiektu Allegany State Park Ski Jump!

Skocznie należące do Allegany State Park Ski Jump zostały wybudowane w roku 1934. Od 1933 do 1941 roku Civilian Conservation Corps (CCC)- Cywilny Korpus Ochrony Przyrody, czyli program pomocy społecznej działający w ramach Nowego Ładu w Stanach Zjednoczonych, zapewniający pracę bezrobotnym, zbudował liczne obiekty sportowe i rekreacyjne, między innymi właśnie w Allegany State Park, na dalekim zachodzie stanu Nowy Jork.

zdj. Allegany State Park Historical Society

Wśród nich były dwie skocznie narciarskie z potężnymi kamiennymi najazdami startowymi i progami (na zdjęciu stan K30 na 2016), położone nad pięknym jeziorem Red House Lake.

zdj. Bruce Hawkes, 2016

„Dorastałem przy tych skokach. Mieszkałem po drugiej stronie ulicy i oglądałem zawody z domu/z zewnątrz. Mój dziadek pracował jako hydraulik w Allegany State Park i mieszkał tam aż do emerytury, do 1963 roku, a mnie wychowywali dziadkowie. Te zdjęcia przywracają wspaniałe wspomnienia z cudownego dzieciństwa”- napisał Rod Burch na stronie skisprungschanzen.com.

Pierwszy konkurs na obiekcie odbył się 24 lutego roku 1935, na skoczni K50. Został on uwieczniony na biało-czarnych fotografiach. Pod skocznią pojawiło się też wyjątkowo dużo kibiców, jak na skocznie amerykańskie, porównując do stanu na dzień dzisiejszy. Skoki na Allegany Ski Jump cieszyły się popularnością.

zdj. Jon Nelson

Największą popularnością cieszyły się zawody odbywane na Allegany State Park Ski Jump 7 lutego 1954 roku. Zakłada się, że na skoczni pojawiło się wówczas ponad 10,000 osób.

Liczne zawody odbyły się na skoczniach w latach 1935-1979. Właśnie w roku 1979 skocznie zniszczono. Na zdjęciu poniżej uwieczniono ostatnie chwile na ostatnich zawodach rozgrywanych na obiekcie, w dniu 3 lutego 1979.

zdj. Jon Nelson

Mniejsza skocznia miała punkt K na 30 metrze. Rekord na tym obiekcie ustanowił Amerykanin George Boyer zimą roku 1948. Wynosił on 108 stóp, czyli około 32,9 metra.

Większa skocznia miała punkt K położony na 50 metrze. Jej rekord ustanowił Austriak Franz Elsigan w roku 1956, zimą. Wynosi on dokładnie 188 stóp, czyli około 57,3 metra.

źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s