Top 10 pozytywnych zaskoczeń w Pucharze Świata 2020/21

Zapraszamy na kolejny post z cyklu „Top 10”. Dziś przychodzimy do Was z zestawieniem dziesięciu największych pozytywnych zaskoczeń minionego sezonu!

10. Artti Aigro

Dwudziestodwuletni Estończyk sezon 2020/21 może zaliczyć do naprawdę udanych. Szczególnie pierwsza połowa była dla skoczka zapewne powodem do dumy i zadowolenia. Podczas zawodów w Ruce poprawił on swój najlepszy wynik w karierze, zajmując 14. lokatę podczas zawodów PŚ. Wystąpił również w mistrzostwach świata w lotach w Planicy oraz mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Zajął tam kolejno indywidualnie 28. i 21. miejsce oraz 41. i 25. miejsce.

9. Marita Kramer

Austriaczka podczas ostatniego sezonu 8 razy stanęła na podium, w tym 7 razy na jego najwyższym stopniu. Ostatecznie uplasowała się na 3. miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dzięki wszystkim wygranym zawodom w turnieju Blue Bird zapewniła sobie pewne zwycięstwo w całym cyklu. Austriaczka w Czajkowskim ustanowiła rekord skoczni Snieżynka, który obecnie wynosi 146,5 m. Warto również wspomnieć o osiągnięciach Kramer w mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Zdobyła tam złoty medal podczas konkursu indywidualnego na skoczni normalnej oraz brązowy medal w konkursie drużyn mieszanych.

8. Bor Pavlovcic

Słoweniec w sezonie 2020/21 po raz pierwszy stanął na podium w Klingenthal. Zajął wówczas 3. lokatę, a dzień później poprawił swój rezultat o jedno „oczko”. Podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie zajął 8. lokatę indywidualnie oraz 4. miejsce w konkursie drużyn mieszanych. Należy zaznaczyć, że Pavlovcic jest doskonałym lotnikiem, co udowodnił w konkurach rozgrywanych na skoczniach mamucich. Podczas finałowego weekendu na Letalnicy ponownie stanął na najniższym stopniu podium. Ostatecznie uplasował się na 4. pozycji klasyfikacji generalnej w lotach oraz na 13. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

7. Nika Kriznar

Słowenka w sezonie 2020/21 okazała się być najlepszą skoczkinią świata. Zajęła 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wyprzedzając m.in Sarę Takanashi, Maritę Kramer czy Maren Lundby. Dwudziestojednolatka aż 10-krotnie stawała na podium, w tym 2 razy na jego najwyższym stopniu. Prócz tego zdobyła srebrny medal w drużynie oraz brązowy indywidualnie podczas tegorocznych MŚ. Zajęła również 3. lokatę podczas Russian Tour Blue Bird 2021.

6. Michaił Nazarow

Choć Rosjaninowi nie udało się jeszcze stanąć na podium, to niedawno zakończony sezon może uznać za jeden z najlepszych w swojej karierze. Przez, a może i dzięki, słabszej dyspozycji swoich kolegów, Nazarow został liderem reprezentacji Rosji. Ostatecznie uplasował się na 28. pozycji klasyfikacji generalnej PŚ oraz 16. pozycji w klasyfikacji w lotach narciarskich.

5. Kamil Stoch

Polski skoczek wciąż zaliczany jest do czołówki najlepszych zawodników świata. Sezon 2020/21 zakończył na 3. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Stanął 8-krotnie na podium, w tym 3 razy zajął jego najwyższy stopień. Wraz z drużyną zdobył 2 brązowe medale na MŚ w Oberstdorfie i MŚ w lotach w Planicy. Pozytywnym zaskoczeniem była wygrana Stocha w 69. Turnieju Czterech Skoczni. Wszyscy doskonale pamiętają, że o mały włos a Polaków w ogóle zabrakło by w Niemczech. Ostatecznie skoczek z Zębu uplasował się na 2. miejscu w Oberstdorfie oraz wygrał 2 austriackie konkursy (Innsbruck i Bischofshofen). Dało mu to pewną wygraną w całym cyklu.

4. Andrzej Stękała

Dwudziestosześcioletni Polak, sezon 2020/21 może uznać za najlepszy w swojej dotychczasowej karierze. Jego dalekie skoki cieszyły nie tylko samego Andrzeja, lecz także trenerów oraz kibiców. Dzięki ciężkiej pracy, uporowi i determinacji wrócił do zawodów PŚ i stał się jednym z kluczowych zawodników w polskiej reprezentacji. 13 lutego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem po raz pierwszy stanął na podium w zawodach najwyższej rangi. Zajął wówczas 2. miejsce, przegrywając z Ryoyu Kobayashim o zaledwie 0,3 pkt. Ostatecznie został sklasyfikowany na 16. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz na 17. miejscu klasyfikacji w lotach narciarskich. Oprócz tego, Stękała wraz z drużyną zdobył dwa brązowe medale na MŚ i MŚ w lotach.

3. Piotr Żyła

Również Żyła niedawno miniony sezon może zaliczyć do udanych. Jeden z najsympatyczniejszych skoczków w sezonie 2020/21 5-krotnie stawał indywidualnie na podium Pucharu Świata. Ostatecznie zajął 7. lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ oraz 10. miejsce w klasyfikacji w lotach. Wraz z drużyną zdobył 2 brązowe medale podczas Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Świata w lotach. Najważniejszy jednak wydarzeniem było zdobycie przez Żyłę złotego medalu na skoczni normalnej podczas MŚ w Oberstdorfie.

2. Karl Geiger

Niemiecki skoczek przez wielu został okrzyknięty jednym z największych szczęśliwców sezonu 2020/21. Nie wszystko jednak zawsze układało się po jego myśli. Warto zaznaczyć, że Geiger mierzył się z licznymi przeciwnościami losu, m.in. został zakażony koronawirusem, a także zanotował chwilową obniżkę formy w połowie sezonu. Mimo to, dwudziestoośmiolatek, aż 8 razy stanął indywidualnie na podium Pucharu Świata. Zajął 2. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni , a także zwyciężył cykl Planica 7. Oprócz tego, Geiger zdobył małą Kryształową Kulę za loty narciarskie oraz zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. To jeszcze nie wszystko. Niemiec został mistrzem świata w lotach oraz zdobył srebro podczas zmagań drużynowych. Zdobył również 2 złote medale (na skoczni dużej w konkursie drużynowym oraz konkursie drużyn mieszanych), 1 srebrny (indywidualnie na skoczni normalnej) oraz 1 brązowy medal (indywidualnie na skoczni dużej) podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.

1. Halvor Egner Granerud

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że młody Norweg był objawieniem, a zarazem dominatorem minionego sezonu. Cofając się do sezonu 2019/2020 trzeba zaznaczyć, że punkty Pucharu Świata zdobył tylko raz (!), zajmując 23. miejsce. Pierwsze podium, a zarazem pierwsze zwycięstwo, Granerud odniósł w Ruce i od tamtej pory był niemal nie do pokonania. 13-krotnie stawał na podium, w tym aż 11. razy na jego najwyższym stopniu. Ostatecznie uplasował się na 1. miejscu klasyfikacji generalnej PŚ, wyprzedzając drugiego zawodnika o 382 pkt. Dwudziestopięciolatek zwyciężył również w cyklu Willingen 6 oraz zajął 4. lokatę w 69. Turnieju Czterech Skoczni. W grudniu ustanowił również swój nowy rekord życiowy. Na Letalnicy oddał skok na odległość 244,5 m. Podczas mistrzostw świata w lotach w Planicy zdobył srebrny medal w indywidualnych zmaganiach oraz złoty w drużynie. MŚ w narciarstwie klasycznym zakończył zdobywając srebrny medal za konkurs drużyn mieszanych.

źródło: wikipedia.org/ informacja własna