Podsumowanie sezonu PŚ Panów 2020/2021

Zmaganiami w Planicy w miniony weekend zakończyliśmy sezon Pucharu Świata Panów. Sezon przepełniony niespodziankami, wykluczeniami z powodu koronawirusa i odwołaniami konkursów, ale też ważny, pełen pierwszoligowych imprez, również rangi mistrzowskiej. Serdecznie zapraszamy na podsumowanie PŚ Panów 2020/2021!

Sezon rozpoczął się w Wiśle, na skoczni im. Adama Małysza. 20 listopada, podczas kwalifikacji, triumfował tam bezsprzecznie Kamil Stoch, wyprzedzając drugiego Yukiye Sato o 6,7 pkt i trzeciego Markusa Eisenbichlera o 6,9 pkt. W top 10 znaleźli się również Polacy Kubacki i Żyła. Kolejnego dnia odbywał się konkurs drużynowo którego podium wyglądało następująco: Austria (Hayboeck, Aschenwald, Huber, Kraft), Niemcy (Schmid, Paschke, Geiger, Eisenbichler), Polska (Żyła, Murańka, Kubacki, Stoch). Ostatniego dnia zmagań odbył się konkurs indywidualny. Wówczas najlepszy okazał się Eisenbichler, wyprzedził on kolegę z drużyny, Geigera, a podium uzupełnił Huber.

Kolejny przystanek- Ruka. Tam kwalifikacje odbyły się 27 listopada, z udziałem 63. zawodników. Najlepiej poradził sobie Dawid Kubacki skacząc na 135,5 m. Tuż za nim uplasowali się Geiger i Halvor Egner Granerud. 28 listopada miał miejsce konkurs indywidualny. Pierwsze miejsce padło łupem Eisenbichlera, a na 2. i 3. miejscu stanęli Polacy- Żyła i Kubacki. Ostatni dzień skoczków w fińskiej Ruce rozpoczął się od kwalifikacji do konkursu, który miał odbyć się tego samego dnia. Te wygrał Paschke, nad Eisenbichlerem i Granerudem. Konkurs natomiast zdominował właśnie Granerud, wyprzedzając Eisenbichlera o prawie 10 pkt i Kubackiego o ponad 16.

Zmagania przeniosły się do rosyjskiego Niżnego Tagiłu. W zawodach nie skakali Polacy, czy np. Karl Geiger. 4 grudnia, w kwalifikacjach, najlepiej spisał się Eisenbichler. Drugi był Granerud, trzeci Huber. Kolejnego dnia, w konkursie, podium wyglądało następująco: Granerud, Huber oraz Norweg Robert Johansson. Kolejnego, ostatniego już dnia, odbyły się kwalifikacje, które zdominował Norweg Marius Lindvik. Top 3 uzupełnili Granerud i Słoweniec Anze Lanisek. Wieczorny konkurs padł łupem Graneruda, a całe podium okazało się być wypełnione jego kadrowymi kolegami! Na drugim stopniu podium stanął Johansson, a na trzecim Lindvik.

Kolejna była Planica… Mistrzostwa Świata w Lotach. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Niemcy, z jednym medalem w każdej kategorii (złoto, srebro, brąz). Na drugim miejscu zakończyli Norwegowie (jedno złoto, jedno srebro), na trzecim Polacy (jeden medal brązowy). Kwalifikacje do konkursu indywidualnego wygrał Eisenbichler nad Austriakiem Michaelem Hayboeckiem i Granerudem. Indywidualnie mistrzem został Karl Geiger, podium uzupełnili Granerud i Eisenbichler. W drużynie najlepsi okazali się Norwegowie (Tande, Forfang, Johansson, Granerud). Drudzy byli Niemcy (Schmid, Paschke, Eisenbichler, Geiger), trzeci Polacy (Żyła, Stękała, Stoch, Kubacki).

Po MŚwL zmagania PŚ przeniosły się do szwajcarskiego Engelbergu. Tam, 18 grudnia, w kwalifikacjach wygrywał Yukiya Sato nad Żyłą i Granerudem. Pierwszy konkurs indywidualny padł łupem Graneruda, nad Stochem i Laniskiem. Kolejnego dnia kwalifikacje zdominował Granerud nad Huberem i Stochem, potem wygrał również konkurs indywidualny, wyprzedzając Eisenbichlera i Żyłę. Rozpoczęła się niedługa przerwa świąteczna dla skoczków.

A po przerwie… Turniej Czterech Skoczni! Impreza rozpoczęła się w niemieckiej części, dokładniej w Oberstdorfie. Kwalifikacje wygrał Philipp Aschenwald, jednak później zostały one odwołane, przez przywrócenie Polaków do możliwości startu. Więcej o tej sytuacji można przeczytać w naszym artykule TUTAJ. Konkurs indywidualny, na swojej domowej skoczni, zdominował Karl Geiger. Za nim uplasowali się Stoch i Lindvik.

Na sylwestra i Nowy Rok, standardowo, przenieśliśmy się do Ga-Pa, czyli Garmisch-Partenkirchen. Tam w kwalifikacjach najlepszy okazał się Lanisek nad Granerudem i Eisenbichlerem. W noworocznym konkursie zwyciężył Kubacki, prześcigając Graneruda o 7,2 pkt i Żyłę o aż 21,7 pkt.

Turniej Czterech Skoczni przeniósł się do Austrii. W Innsbrucku, 2 stycznia, kwalifikacje zdominował Granerud nad Huberem i Kubackim. Kolejnego dnia w konkursie wygrywał Stoch, wyprzedzając Laniska o 12 pkt i Kubackiego o ponad 13 pkt. Zmagania przeniosły się do Bischofshofen- ostatniego przystanku TCS. 5 stycznia kwalifikacje wygrywał Stoch, nad Johanssonem i Granerudem. W Święto Trzech Króli Kamil Stoch zgarnął pierwsze miejsce w konkursie, deklasując rywali. Zdobył o 20,3 pkt więcej niż drugi Lindvik i 23,4 pkt więcej niż trzeci Geiger. Finalnie to Kamil Stoch wygrał cały TCS, z łączną notą 1111 pkt. Drugi Geiger- 1063 pkt, trzeci Kubacki- 1058 pkt.

Po intensywnym Turnieju, skoczkowie przenieśli się do Titisee-Neustadt w Niemczech. 8 stycznia kwalifikacje zdominował Granerud nad Kubackim i Lindvikiem. W konkursie najlepiej spisał się Stoch, o 4 punkty nad Granerudem i o 10,8 pkt nad kadrowym kolegą Żyłą. 10 stycznia odbył się konkurs, w którym pierwsze miejsce zajął Granerud, wyprzedzając Tande o 2,4 pkt i Krafta o 8,1.

Kolejny przystanek… Zakopane! Kwalifikacje 15 stycznia zdominował Sato nad Eisenbichlerem i Stękałą. Kolejnego dnia, w konkursie drużynowym, najlepsi okazali się Austriacy (Hayboeck, Hoerl, Aschenwald, Huber), wyprzedzając Polaków (Żyła, Stoch, Stękała, Kubacki) i Norwegów (Tande, Granerud, Lindvik, Johansson). W konkursie indywidualnym najlepiej spisali się kolejno Lindvik, Lanisek i Johansson. Najlepszy z Polaków- Stękała- zajął 5. miejsce.

PŚ wrócił do Finlandii, a dokładniej do Lahti. W konkursie drużynowym wygrali Norwegowie (Lindvik, Tande, Johansson, Granerud) nad Polakami (Żyła, Stękała, Stoch, Kubacki) i kadrą Niemiec (Paschke, Hamann, Eisenbichler, Geiger). W kwalifikacjach pierwsze miejsce zajął Żyła nad Eisenbichlerem i Granerudem. Indywidualnie zwyciężył Johansson nad Eisenbichlerem i Geigerem.

Kolejne było Willingen. Tam kwalifikacje wygrał Andrzej Stękała! Wyprzedził Graneruda o 1,7 pkt i Eisenbichlera o 4,2 pkt. Indywidualnie wygrał Granerud nad Tande i Stochem. Niedzielny konkurs padł łupem, po raz kolejny, H. E. Graneruda, który wyprzedził Żyłę o ponad 19 pkt i Eisenbichlera o ponad 21 pkt. Po Willingen PŚ miało przenieść się do japońskiego Sapporo, niestety zawody zostały odwołane, ze względu na trwającą pandemię.

Zamiast tego, pozostając w Niemczech, PŚ przeniosło się do Klingenthal, gdzie w kwalifikacjach wygrywał Granerud nad Słoweńcem Borem Pavlovcicem i Kubackim. Indywidualnie po raz kolejny wygrywał Norweg nad Stochem (o 12,6 pkt) i Pavlovcicem (o 13,4 pkt). W ostatni dzień zmagań w Klingenthal kwalifikacje wygrał Johansson, wyprzedzając Laniska i Graneruda, a konkurs indywidualny właśnie Granerud, wyprzedzając Pavlovcica i Eisenbichlera. W dniach 10-14 lutego miały odbywać się zawody zarówno Pań jak i Panów w Beijing w Chinach, jednak zostały one odwołane.

12-14 lutego, w weekend walentynkowy, PŚ gościło ponownie Zakopane. Tam wygrywał w kwalifikacjach Johansson, nad Granerudem i Kraftem (a czwarty był Simon Ammann!). Indywidualnie najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi, nad Stękałą i Lindvikiem. W niedzielę, w kwalifikacjach wygrywał Kubacki nad Johanssonem i Laniskiem, a w konkursie Granerud nad Laniskiem i Johanssonem.

W rumuńskim Rasnovie Panowie rozpoczęli zmagania 18 lutego, kiedy to kwalifikacje wygrywał Eisenbichler, wyprzedzając Graneruda i Stocha. Indywidualnie najlepszy okazał się R. Kobayashi, drugie miejsce zajął Stoch, ze stratą zaledwie 1,6 pkt, a trzecie Geiger, tracąc do 1. miejsca 2,2 pkt. Odbył się też konkurs drużyn mieszanych, czyli tzw. mixtów. Tam najlepiej spisała się ekipa z Norwegii (Lundby, Tande, Opseth, Granerud), nad Słoweńcami (Kriznar, C. Prevc, Klinec, Jelar) i Austriakami (Pinkelnig, Tschofenig, Iraschko-Stolz, Fettner). Zespół z Polski w składzie Anna Twardosz, Stoch, Kamila Karpiel, Kubacki zajął 7. pozycję.

O Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie, które odbyły się w dniach 22 lutego-7 marca możecie przeczytać tutaj: https://skokiokiemkobiet.pl/2021/03/07/podsumowanie-ms-w-oberstdorfie/.

Kolejny miał być Turniej Raw Air, który niestety został odwołany. Z kalendarza wypadły więć zawody w Oslo, Lillehammer, Trondheim i loty w Vikersund.

Tym sposobem to dopiero Planica, czyli ostatni przystanek Pucharu Świata, miała miejsce po MŚ w Oberstdorfie. Zmagania rozpoczęły się 24 marca, a kwalifikacje wygrał Ryoyu Kobayashi nad Eisenbichlerem i Pavlovcicem. Kolejnego dnia, indywidualnie znowu Japończyk triumfował, tym razem nad Eisenbichlerem i Geigerem. 26 marca indywidualnie najlepiej spisał się Geiger, wyprzedzając Kobayashiego o 9,6 pkt i Pavlovcica o 12,1 pkt. 28 marca odbył się konkurs drużynowy, w którym najlepszymi okazali się Niemcy (Paschke, Schmid, Eisenbichler, Geiger), nad Japończykami (Nakamura, Kobayashi, Sato, Kobayashi) i Austriakami (Huber, Schiffner, Kraft, Hayboeck). W ostatnim konkursie indywidualnym Karl Geiger przypieczętował swoją wygraną w Turnieju Planica 7 i zdobył finalnie małą Kryształową Kulę za Loty, wyprzedzając Kobayashiego i Eisenbichlera. Tym samym zakończyliśmy sezon 2020/2021.

Finalnie, klasyfikacja PŚ wyglądała następująco: (Top 10)

 1. H. E. Granerud 1572 pkt
 2. M. Eisenbichler 1190 pkt
 3. K. Stoch 955 pkt
 4. R. Kobayashi 919 pkt
 5. R. Johansson 884 pkt
 6. K. Geiger 826 pkt
 7. P. Żyła 825 pkt
 8. D. Kubacki 786 pkt
 9. A. Lanisek 775 pkt
 10. M. Lindvik 612 pkt.

Klasyfikacja w lotach: (Top 10)

 1. K. Geiger 260 pkt (najwięcej wygranych)
 2. R. Kobayashi 260 pkt
 3. M. Eisenbichler 172 pkt
 4. B. Pavlovcic 141 pkt
 5. D. Prevc 132 pkt
 6. D. Huber 114 pkt
 7. R. Johansson 110 pkt
 8. Y. Sato 109 pkt
 9. M. Hayboeck 94 pkt
 10. P. Żyła 82 pkt

Sezon ten był zdecydowanie pełen wrażeń i niespodzianek. Teraz czas na odpoczynek dla zawodników, a już niebawem rozpoczną się przygotowania do sezonu letniego.

źródło: FIS, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s