Podsumowanie miesiąca – marzec

Sezon 2020/21 w skokach narciarskich powoli przechodzi do historii. Tym razem przychodzimy do Was z przypomnieniem najważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w marcu. Zapraszamy!

Na przełomie lutego i marca byliśmy świadkami rywalizacji w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

3 marca zmagania przeniosły się na dużą skocznię (HS137). Był to pierwszy w historii konkurs rangi mistrzowskiej dla Pań zorganizowany na takim obiekcie. Po złoto sięgnęła wówczas Noweżka Maren Lundby, która oddała skoki na odległość 128 m i 130,5 m. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi (126 m i 134 m), zaś trzecie Nika Kriznar (126 m i 129 m).

Dwa dni później rozegrały się zawody panów, w których zwyciężył Stefan Kraft (132,5 i 134 m). Srebrny i brązowy medal wywalczyli kolejno Robert Johansson (129,5 i 135,5 m) oraz Karl Geiger (132 i 132 m).

Ostatnie zmagania podczas Mistrzostw Świata 2021 rozegrały się w drużynie. Złoto na Audii Arenie wywalczyli Niemcy, zdobywając łącznie 1046,6 pkt. Podium uzupełnili Austriacy (1035,5 pkt.) oraz Polacy (1031,2 pkt.).

Kolejnymi wartymi wspomnienia wydarzeniami marca były zawody rozegrane w ramach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Stolicę polskich Tatr zdominowali Austriacy. Oba konkursy padły łupem Urlicha Wohlgenannta, a dodatkowo jego rodak Markus Schiffner stanął na podium podczas drugich niedzielnych zmagań.

W rywalizacji Pań również było ciekawie. Marita Kramer zdominowała końcówkę sezonu, wygrywając wszystkie z czterech konkursów turnieju Blue Bird. Dzięki temu zapewniła sobie pewne zwycięstwo w całym cyklu rozegranym w Rosji.

Ostatecznie najlepszą zawodniczką sezonu 2020/21 została Nika Kriznar, zdobywając łącznie 871 punktów. W ścisłej czołówce znalazły się również Sara Takanashi oraz wspomniana wyżej Marita Kramer.

W Pucharze Narodów zwyciężyły Austriaczki, a tuż za nimi uplasowały się reprezentantki Słowenii oraz Norwegii.

Warto również wspomnieć o ostatnich zawodach PK w sezonie. W Czajkowskim najlepiej spisywali się Polacy. W pierwszym niedzielnym konkursie triumf odniósł Aleksander Zniszczoł, a na trzecim stopniu podium stanął Stefan Hula. W czołowej „10” znaleźli się także Maciej Kot oraz Tomasz Pilch. Drugie zawody padły łupem Huli, a na podium uplasował się również Tomasz Pilch.

Ostatnie zmagania w ramach Pucharu Świata obyły się w słoweńskiej Planicy. Pierwsze kwalifikacje na Letalnicy padły łupem Ryoyu Kobayashiego i objął on prowadzenie w cyklu Planica 7. W czwartkowym konkursie również zwyciężył Japończyk, wyprzedzając Markusa Eisenbichlera oraz Karla Geigera. Drugi, jednoseryjny konkurs lotów zwyciężył Karl Geiger, a na podium stanęli również Ryoyu Kobayashi oraz Bor Pavlovcic. Dzięki wygranej, Niemiec objął prowadzenie w całym cyklu. Z powodu kiepskich warunków atmosferycznych, sobotni konkurs drużynowy przeniesiony został na niedzielę. W jednoseryjnych zmaganiach najlepsza okazała się reprezentacji Niemiec w składzie: Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Pius Paschke oraz Constantin Schmid. Podium uzupełnili Japończycy oraz Austriacy. W ostatnim konkursie sezonu po pewne zwycięstwo po raz kolejny sięgnął Karl Geiger i tym samym wygrał cały cykl Planica 7. Zarówno podium zawodów jak i całego cyklu uzupełnili Ryoyu Kobayashi ora Markus Eisenbichler.

W Słowenii Halvor Egner Granerud odebrał Kryształową Kulę, a Karl Geiger małą Kryształową Kulę, wywalczoną w lotach narciarskich.

Puchar Narodów przypadł reprezentacji Norwegii.

W marcu nie obyło się też bez przykrych wiadomości.

Sezon 2020/21 oficjalnie był ostatnim sezonem, w którym startowali Sarah Hendrickson oraz Rok Justin. Najlepsza reprezentanta USA oraz zdobywczyni Kryształowej Kuli od lat borykała się licznymi kontuzjami i problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiały jej powrót na szczyt. Z kolei dwudziestoośmioletni Słoweniec przyznał, że już od jakiegoś czasu myślał nad podjęciem takiej decyzji. Swój ostatni skok oddał 27 marca na Letalnicy.

W marcu dobiegły nas również informacje o rezygnacji Seppa Gratzera z funkcji kontrolera sprzętu oraz Frantiska Vaculika i Andreasa Bauera z posady trenera.
Austriak po niemal 30 latach pracy w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej postanowił przejść na emeryturę. Niestety nie wiadomo jeszcze kto zastąpi go w przyszłym sezonie. Z uwagi na słaby sezon Czechów, Vaculik postanowił zrezygnować ze stanowiska szkoleniowca męskiej reprezentacji. Oznacza to, że jego dotychczasowi podopieczni w nowy sezon wkroczą pod okiem nowego trenera. I w tym przypadku nie wiemy jeszcze kto nim będzie. Oprócz tego, Andreas Bauer po 10 latach współpracy potwierdził, iż wraz z końcem sezonu żegna się z posadą głównego trenera reprezentantek Niemiec.

W czasach pandemii koronawirusa nie obyło się także bez potwierdzenia zakażeń w świecie skoków narciarskich. Już na początku miesiąca do mediów spłynęła informacja o zakażeniu lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Halvora Egnera Graneruda. Norweg otrzymał pozytywny wynik testu, który wyeliminował go z walki o medale w Oberstdorfie. COVID-19 zaatakował również słoweńską kadrę. Na początku informację o zakażeniu otrzymał trener żeńskiej reprezentacji Zoran Zupancic. Następnie pozytywny wynik testu otrzymał Jernej Presecnik, który miał wystąpić podczas finałowego weekendu w Planicy. Z rywalizacji wykluczone zostały także Polki. Tuż przed wylotem do Rosji, reprezentantki Polski zostały poddane testom. Niestety jedna z podopiecznych Łukasza Kruczka otrzymała pozytywny wynik, przez co reszta zawodniczek oraz sztab szkoleniowy zostali poddani przymusowej kwarantannie. Na szczęście wszyscy przechodzili chorobę dobrze i bez żadnych komplikacji.

Podczas finałowego weekendu w Planicy, norweski skoczek Daniel Andre Tande doznał poważnego wypadku. Podczas serii próbnej, Tande runął na zeskok i bezwładnie zsunął się po nim. Na miejscu od razu pojawiły się służby medyczne, a sam poszkodowany został zaintubowany i przetransportowany helikopterem do szpitala w Ljubljanie. Po kilkudziesięciu minutach od zdarzenia, FIS wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że Norwega wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 27 marca podano do wiadomości, iż bieżące wyniki badań są na tyle dobre, by móc wybudzić dwudziestosiedmiolatka ze śpiączki. Po kolejnych etapach, Tande reagował na kontakt wzrokowy, rozmowę oraz ruch, a medycy byli zadowoleni z postępów leczenia skoczka.

Warto wspomnieć, że skoczkowie oraz fani z całego świata okazali ogromne wsparcia dla poszkodowanego Norwega zarówno na skoczni, jak i mediach społecznościowych.

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s