Podsumowanie turnieju Blue Bird

Właśnie zakończył się sezon 2020/21 dla Pań! Zapraszamy więc na podsumowanie ostatniego rosyjskiego turnieju, w którym udział brały najlepsze skoczkinie świata.

20 marzec

Kwalifikacje przed pierwszy indywidualnym konkursem turnieju wygrała Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka poszybowała na odległość 94,5 m, wyprzedzając tym samym Sarę Takanashi (94,5 m). Kolejne miejsca zajęły Marita Kramer (97 m), Silje Opseth (93,5 m) oraz Nika Kriznar (92 m).

Zdyskwalifikowane zostały dwie zawodniczki – Stepanka Ptackova oraz Alina Borodina.

Popołudniowy konkurs na skoczni Aist padł łupem Marity Kramer. Austriaczka oddała dwa równe skoki na odległość 96 i 96,5 m. Podium uzupełniły Sara Takanashi (92,5 i 95,5 m) oraz Nika Kriznar (94 i 94 m). Na kolejnych pozycjach uplasowały się Silje Opseth (90,5 i 93 m), Chiara Hoelzl (93,5 i 89,5 m) oraz Nozomi Maruyama (95 i 89,5 m).

Konkurs został rozegrany z 14. i 15. belki startowej.

Warto wspomnieć, iż dzięki zajęciu wysokiej lokaty, Sara Takanashi objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

21 marzec

Niedziela rozpoczęła się od kwalifikacji, które wygrała liderka Blue Bird Marita Kramer. Austriaczka uzyskała 99,5 m i tym samym wyprzedziła zajmującą drugą pozycję Silje Opseth (94,5 m). Kolejne miejsca zajęły Ema Klince (93 m), Katharina Althaus (92 m) oraz Yuki Ito (85,5 m).

W konkursie również królowała Marita Kramer, która najwyższą lokatę zajmowała już po pierwszej serii. Skoczkini z Austrii, która uzyskała 97,5 i 94,5 m wyprzedziła drugą Nikę Kriznar (93,5 i 94 m) oraz Sarę Takanshi (95,5 i 88,5 m). Kolejne miejsca na podium zajęły Daniela Iraschko-Stolz (88 i 96,5 m), Nozomi Maruyama (91 i 93 m) oraz Silje Opseth (92 i 90 m).

Obie serie konkursowe rozegrano z 15. belki startowej.

Dzięki wygranej, Marita Kramer umocniła się na prowadzeniu w turnieju Blue Bird. Na pozycję liderki PŚ powróciła natomiast Nika Kriznar.

25 marzec

W czwartkowych kwalifikacjach w Czajkowskim po raz kolejny zwycięstwo odniosła Marita Kramer. Austriaczka odleciała na odległość 98,5 m i pokonała Nikę Kriznar (89 m). Trzecie miejsce zajęła Silje Opseth (92 m).

26 marzec

W pierwszym konkursie na skoczni w Czajkowskim znów triumfowała Marita Kramer. Liderka całego cyklu poszybowała na odległość 99,5 oraz 100 m. Wyprzedziła tym samym Sarę Takanashi (94,5 i 94,5 m) oraz Nikę Kriznar (91,5 94 m). Tuż za podium znalazły się Nozomi Maruyama (94, 90,5 m), Sije Opseth (91 i 91 m) oraz Spela Rogelj (86,5 i 92 m).

Piątkowy konkurs rozegrano z 19. belki startowej.

Liderką Pucharu Świata została Sara Takanashi, która wyprzedziła Nikę Kriznar o 15 punktów.

28 marca

Z powodu złych warunków atmosferycznych, sobotni konkurs drużynowy został przełożony na niedzielę. W jednoseryjnych zmaganiach triumf odniosły Austriaczki z łączną notą 373,7 pkt. Kolejne miejsca na podium zajęły reprezentantki Słowenii (348,5 pkt.) oraz Niemiec (336,5 pkt.).

Ostatni konkurs indywidualny padł łupem Marity Kramer. Austriaczka już w pierwszej serii odleciała rywalkom szybując na odległość 146,5 m, ustanawiając tym samym rekord skoczni. Tuż za nią uplasowały się: Silje Opseth (134 m), Nika Kriznar (131,5 m), Daniela Iraschko-Stolz (131,5 m), Chiara Hoelzl (128 m) oraz Ema Klinec (124,5 m).

Niestety zbyt silny wiatr nie pozwolił na rozegranie serii finałowej i tym samym Marita Kramer odniosła kolejne zwycięstwo i zapewniła sobie wygraną w całym turnieju Blue Bird.

Najlepszą zawodniczką sezonu została Nika Kriznar, zdobywając łącznie 871 punktów. W ścisłej czołówce znalazły się również Sara Takanashi (862 pkt.) oraz Marita Kramer (860 pkt.)

W Pucharze Narodów zwyciężyły Austriaczki, a tuż za nimi uplasowały się Słowenki oraz Norweżki.

źródło: informacja własna/ fis.com