Przed chwilą zakończyły się zmagania w ostatnim w tym sezonie konkursie indywidualnym pań. Zawodniczki rywalizowały na dużym obiekcie Śnieżynka (HS140). Najlepsza w nich okazała się ponownie Marita Kramer.

Na zawody na dużym obiekcie zgłoszonych zostało 31 zawodniczek z ośmiu krajów. Na starcie jednak nie zjawiła się Niemka, Selina Freitag, dzięki czemu wszystkie startujące zawodniczki miały szansę zdobyć punkty.Początkowo zawodniczki oddawały swoje próby z belki ustawionej na 14. stopniu. Zawodniczki z czołowej ’10’ Pucharu Świata oddawały swoje próby z belki ustawionej na 11. stopniu. Jako pierwsza swój skok oddała reprezentantka gospodarzy, Kristina Prokopiewa, która osiągnęła odległość 105 m. Zawodom tym towarzyszył dość mocny wiatr pod narty, którego moc często przekraczała 1.6 m/s. Mimo tego, zawodniczki miały problemy aby oddać skoki w okolice 120 metra. Jako pierwsza do tej odległości zbliżyła się Kaori Iwabuchi, która uzyskała 119.5 m. Najkrótszą odległość pierwszej serii konkursowej oddała Katra Komar, która skoczyła 97.5 m przy mocnym wietrze pod narty.

Prowadzenie po pierwszej serii objęła Marita Kramer. Austriaczka wykorzystała świetne warunki i skoczyła 146.5 m, poprawiając swój rekord życiowy oraz ustanawiając nowy rekord obiektu. Zaraz za Austriaczką uplasowały się Silje Opseth (134 m) oraz Nika Kriznar (131.5 m). Liderka Pucharu Świata, Sara Takanashi, po dość długim oczekiwaniu na możliwość oddania skoku uplasowała się na 7. pozycji.

W pierwszej serii konkursowej dyskwalifikację za nieprawidłowy kombinezon otrzymała Nozomi Maruyama. Ze względu na to, że w konkursie wystartowało tylko 30 zawodniczek, Japonka otrzymała szansę na ponowne oddanie skoku. Podmuchy wiatru przybierały jednak na sile i osiągały siłę ponad 2 m/s pod narty. Niestety, warunki wietrzne nie pozwoliły na przeprowadzenie serii finałowej, która została anulowana.

Ostatecznie niedzielny konkurs wygrała Marita Kramer, przed Silje Opseth i Niką Kriżnar. Niestety, cztery zwycięstwa w turnieju Blue Bird nie wystarczyły, aby ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cieszyła się Austriaczka. Jednakże, Marita Kramer odniosła zwycięstwo w klasyfikacji turnieju Blue Bird. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, zaś trzecie – Nika Kriznar.

Ostatecznie Kryształowa Kula powędrowała do Niki Kriznar. Dla Słowenki jest to pierwsze podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest to również pierwsza Kryształowa Kula dla Słowenii w historii Pucharu Świata pań. Drugie miejsce, ze stratą zaledwie 9 pkt, zajęła Sara Takanashi, zaś trzecie Marita Kramer, która do Słowenki traciła tylko 11 punktów.

Źródło: informacja własna, FIS

Jedna myśl w temacie “PŚ Pań w Czajkowskim – Marita Kramer zwyciężczynią finałowego konkursu Blue Bird!