PK w Czajkowskim – Aleksander Zniszczoł najlepszy w konkursie indywidualnym!

Przed chwilą zakończył się pierwszy z dwóch konkursów Pucharu Kontynentalnego rozgrywanych na obiekcie Śnieżynka w Czajkowskim. Najlepszy w zmaganiach indywidualnych okazał się Aleksander Zniszczoł.

Pierwszy z dwóch zaplanowanych na niedzielę konkursów rozpoczął się o godzinie 12:00. Początkowo zawodnicy oddawali swoje próby z belki ustawionej na 8. stopniu, która później została obniżona o jeden poziom. Ich próbom towarzyszyły silne podmuchy wiatru, momentami przekraczające nawet 1.7 m/s pod narty. Sprzyjające warunki umieli wykorzystać reprezentanci Austrii – David Haagen wylądował na 132. metrze, zaś Elias Medwed na 135.5 m. Próbę za 130 metr oddał także Maciej Kot – Polak wylądował na 132. metrze. Nie wszyscy zawodnicy potrafili jednak wykorzystać panujące warunki. Wielu z nich miało problem z wylądowaniem w okolicy 120 metrów. Po pierwszej serii prowadzenie objął Austriak, Elias Medwed. Tuż za nim znalazł się Maciej Kot, a trzecie miejsce zajął drugi z Austriaków, Manuel Fettner. Reprezentanci Austrii pokazali w pierwszej serii, że są obecnie najsilniejszą ekipą – aż pięciu ich reprezentantów znalazło się w czołowej 10! Do finałowej serii awansowali także wszyscy Polacy, którzy na półmetku rywalizacji zajmowali miejsca w czołowej ’13’.

Pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego w karierze udało się wywalczyć dwóm reprezentantom Rumunii. Andrei Feldorean po pierwszej serii plasował się na 12. pozycji, Nicolae Sorin Nitrofan był 23., Innym skoczkiem z tak zwanej „egzotyki”, któremu udało się wywalczyć awans do serii finałowej był Muhammed Ali Bedir. Turek po pierwszej serii zajmował 29. pozycję. Dla reprezentanta Turcji była to druga w historii sytuacja, gdy awansował do serii finałowej. Poprzedni raz ta sztuka udała mu się w 2017 podczas zawodów w Erzurum.

Dyskwalifikację za nieprzepisowe kombinezony w pierwszej serii otrzymali Nikita Dewjatkin oraz Wadim Sziszkin.

Seria finałowa ponownie rozpoczęła się z 8. belki startowej. Wiatr nadal nie ustępował, jego moc osiągała momentami ponad 1 m/s pod narty. Ze względu na zmienne warunki oraz dużą ilość dalekich skoków, jury było zmuszone do trzykrotnej zmiany belki startowej.Jako pierwszy skok oddał reprezentant gospodarzy, Vladislav Mustafin, który skoczył 110.5 m. Sprzyjające warunki wykorzystali Stefan Rainer, który wylądował na 131.5 metrze oraz Adrian Sell – Niemiec uzyskał 134 metry. Po skoku Niemca warunki chwilowo uległy jednak pogorszeniu. Z trudnymi warunkami w powietrzu nie poradził sobie Paweł Wąsek. Polak już w powietrzu bronił się przed upadkiem i ostatecznie wylądował na 109. metrze. Zupełnie inaczej wypadł zaś Tomasz Pilch – Polak skoczył aż 141.5 m, chociaż podczas jego skoku wiatr zmienił kierunek i zaczął wiać pod narty. Bardzo dobre warunki (prawie 2 m/s pod narty) wykorzystał Stefan Hula, który skoczył 142.5 m. Dłużny nie pozostał również Aleksander Zniszczoł, który skoczył 140.5 m.

Ostatecznie pierwszy konkurs padł łupem Aleksandra Zniszczoła (122.5 m/140.5 m), który wyprzedził Manuela Fettnera (125.5 m/140.5 m) oraz Stefana Hulę (124.5 m/142.5 m). Warto wspomnieć, że w czołowej ’10’ konkursu znaleźli się wyłącznie reprezentanci Polski i Austrii!

Pozostałe miejsca Biało-Czerwonych:

7. Maciej Kot (132.5 m/124 m)

8. Tomasz Pilch (126 m/141.5 m)

28. Paweł Wąsek (117.5 m/109 m)

Pełne wyniki możecie znaleźć tutaj: https://medias2.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3287/2021JP3287RL.pdf

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s