PŚ w Planicy – Karl Geiger triumfuje w jednoseryjnym konkursie

Karl Geiger zwyciężył w drugim konkursie podczas długiego weekendu lotów na Letalnicy, obejmując tym samym prowadzenie w cyklu Planica 7. Na podium stanęli również Ryoyu Kobayashi oraz Bor Pavlovcic. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła – na 7. pozycji.

Dzisiejszy dzień w skokowym świecie upłynął pod znakiem wiatru. Na początku zostały odwołane kwalifikacje, z powodu zbyt silnych podmuchów. Tym samym cykl Planica 7 skurczył się do sześciu rund. Sam konkurs także stanął pod dużym znakiem zapytania. Z początku start był przesuwany na godz. 15:15, później na 15:30. Ostatecznie udało się go przeprowadzić, jednak pierwsza seria, która trwała prawie dwie godziny, okazała się być tą jedyną. Skróciło to mini cykl słoweński już tylko do 5 serii. Warto tu zaznaczyć, że organizatorzy podkreślają, że nagroda zostanie przyznana zwycięzcy tylko wtedy, gdy zostaną rozegrane przynajmniej 4 z 7 planowanych rund.

Niestety sama rywalizacja także została mocno naznaczona przez wiatr. O pozycjach zawodników decydowały przede wszystkim rekompensaty, a niekoniecznie same odległości. Ponieważ kwalifikacje się nie odbyły, na starcie odmeldowało się 67 zawodników, w tym 6 Polaków. Niestety, jedynie trójka z nich zdobyła dzisiaj punkty; sztuka ta udała się Dawidowi Kubackiemu, Jakubowi Wolnemu oraz Piotrkowi Żyle, których skoki naprawdę imponowały. Ostatecznie nasi zawodnicy osiągnęli poniższe lokaty:

• Piotrek Żyła (239m) – 7. lokata
  • Kuba Wolny (237m) – 10. lokata
  • Dawid Kubacki (230m) – 16. lokata
  • Kamil Stoch (212m) – 32. lokata
  • Andrzej Stękała (203,5m) – 36. lokata
  • Klemens Murańka (199,5m) – 48. lokata

Cały konkurs wygrał Karl Geiger, który poszybował na odległość 232m, oraz otrzymał dodatkowe punkty rekompensaty, za skrócony rozbieg po decyzji Stefana Horngachera. Trener niemieckiej ekipy zdecydował się na taki zabieg również w przypadku Markusa Eisenbichlera, jednak ten zakończył rywalizację dopiero na 8. pozycji. Pomimo to, Niemiec zapewnił już sobie 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnił wczorajszy triumfator – Ryoyu Kobayashi (231m) oraz reprezentant gospodarzy – Bor Pavlovcic (227,5m). Zaskoczeniem okazały się dość słabe występy Halvora Egnera Graneruda (221,5m i 18. pozycja) oraz Stefana Krafta (215,5m i 29. pozycja).

Klasyfikacja cyklu Planica 7 prezentuje się tak samo, jak kolejność dzisiejszych zawodów: pierwszy Karl Geiger z 237,3pkt, za nim Kobayashi ze stratą 9,6pkt, a trzeci Pavlovcic ze stratą 12,1pkt do lidera. W pierwszej dziesiątce znajdziemy dwóch Polaków: 7. Piotra Żyłę (231pkt) i 10. Jakuba Wolnego (208,1pkt). Pozostałe wyniki możecie sprawdzić tutaj:

Już jutro czekają nas kolejne emocje podczas konkursu drużynowego, który startuje o godz. 10:00.

źródło: informacja własna