PŚ w Planicy – Kobayashi zwycięża pierwszy konkurs na Letalnicy

Ryoyu Kobayashi zwyciężył pierwszy z trzech konkursów indywidulanych, które czekają nas podczas finałowego weekendu w Planicy. Podium uzupełnili Markus Eisenbichler oraz Karl Geiger. Najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła który uplasował się na 10. lokacie.

Po długiej przerwie skoczkowie powrócili w końcu do rywalizacji w Pucharze Świata. O godz. 15:00 rozpoczął się pierwszy konkurs na słoweńskim mamucie, na starcie którego stanęło 39 zawodników. Zabrakło Daniela Andre Tandego, który miał okropny upadek w serii próbnej i został przetransportowany do szpitala (więcej na ten temat można przeczytać tutaj).

Konkurs otworzył Lovro Kos ze skokiem na 201,5m. Co ciekawe, w pierwszej serii wystartowało aż 10 Słoweńców, którym przysługiwała większa liczba zawodników i wszyscy zakwalifikowali się do drugiej rundy. Co więcej, Domen Prevc, który nie może zaliczyć kończącego się sezonu do udanych, uplasował się na 2. lokacie ze skokiem na 231m, a Bor Pavlovcic (231,5m) tuż za nim. Po pierwszej serii prowadził Ryoyu Kobayashi z odległością 235,5m i przewagą aż 12,3pkt. nad Słoweńcem. Do niespodzianek można też zaliczyć dyskwalifikację Ulricha Wohlgenanta.

Polacy niestety nie mieli zbyt udanych występów. Najlepszy po pierwszej serii był Piotrek Żyła z 15. lokatą, jednak dalej było już tylko gorzej. Gdy przyszła pora na pierwszą dziesiątkę klasyfikacji generalnej zmienił się nieco wiatr, który znacznie przycichł. Przełożyło się to bardzo na odległości zawodników, czego przykładem byli choćby Dawid Kubacki (200,5m), Kamil Stoch (200,5m) oraz Halvor Egener Granerud (199,5m), którzy nie dostali się do drugiej serii. Z pewnością nałożyły się na to także pewne błędy zawodników, co przyznał sam Kamil, jednak brak takich zawodników w drugiej rundzie był dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.

Druga seria przebiegła już bez takich rewelacji. Prowadzenie utrzymał Ryoyu Kobayashi z fenomenalnym skokiem na 244,5m, który tylko potwierdził jego dominację. Pozycji na podium nie utrzymali Słoweńcy – Bor z odległością 228,5m zdobył 5. lokatę, a Domen ze skokiem na 222m zakończył rywalizację na 8. pozycji. Podium zaatakowali za to Niemcy, gdyż drugi był Markus Eisenbichler (232,5 / 238,5 m), a trzeci Karl Geiger (224,5 / 238 m).

Wszyscy Polacy, którym kwalifikacja do drugiej rundy się udała, poprawili swoje pozycje i ostatecznie zakończyli rywalizację na poniższych lokatach:

• Piotr Żyła (214,5 / 230,5 m) – 10. lokata
  • Jakub Wolny (215 / 231 m) – 14. lokata
  • Andrzej Stękała (216,5 / 225,5 m) – 18. lokata
  • Dawid Kubacki (200,5 m) – 31. lokata
  • Kamil Stoch (200,5 m) – 32. lokata

Pełne wyniki można sprawdzić tutaj.

Klasyfikację generalną tutaj, a klasyfikację generalną w lotach narciarskich tutaj.

Już jutro kolejne emocje podczas zmagań na Letalnicy, które rozpoczną się o godz. 15:00, a przed nimi kwalifikacje o godz. 13:00.

źródło: informacja własna