TOP 10 zaskoczeń FIS Cupu 2020/2021

Sezon FIS Cupu zarówno Pań, jak i Panów już za nami. Mimo znacznych zmian w kalendarzach tych zmagań, ze względu na trwającą pandemię, nie zabrakło w nich zaskoczeń. Sprawdźcie, co zaskoczyło Nas najbardziej!

10. AUSTRIACKA DOMINACJA

Wszyscy wiedzą, jak silne są zaplecza kadry narodowej Austrii. Mało kto jednak powiedziałby przed sezonem FIS Cupu, że zdominują oni aż tak klasyfikację! W czołowej 10 finalnie było ich aż 7- wygrał Ortner, a w top 10 byli również S. Huber, F. Moerth, Aigner, Schwann, Bachlinger i Medwed. Było to zdecydowanie pozytywne zaskoczenie tego sezonu. Austriacy pokazali też swoją świetną formę na zawodach Mistzostw Świata Juniorów, gdzie na pierwszych pozycjach indywidualnie plasowali się Bachlinger i Haagen, a drużynowo zdobyli oni złoty medal.

9. NA PODIUM W LAHTI, ALE POZA MŚJ- CZYLI HANNES LANDERER

W dniach 6-7 lutego odbyły się zmagania FIS Cup w fińskim Lahti. Poprzedzały one bezpośrednio Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Na najwyższym stopniu podium trzecioligowych zawodów pierwszego dnia stanął Hannes Landerer. W niedzielę to Dominik Peter zwyciężał. Jednak podczas konkursów indywiduwalnych na MŚJ żaden z nich nie zdobył złota! Dominik Peter sięgnał po brązowy medal, przegrywając z Niklasem Bachlingerem i Davidem Haagenem. Landerer jednak w ogóle nie wystartował w mistrzowskich konkursach, ani indywidualnie, ani w drużynie.

zdj. rundschau.au

8. WYSOKIE MIEJSCE NIKI PREVC W KLASYFIKACJI GENERALNEJ

Siostra popularnych braci Prevc- Nika urodziła się w roku 2005. Zazwyczaj skakała ona w zawodach pokroju Alpen Cup, czy dziecięcych mistrzostwach. Pokazała się jednak na zawodach FIS Cup w Szczyrku w styczniu tego roku, potem skakała również na MŚJ i na FIS Cupie w Oberhofie, kończącym sezon. Słowenka skakała więc tylko w czterech konkursach, a zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej tego sezonu!

zdj. siol.net

7. BARDZO NISKIE MIEJSCA POLAKÓW W KLASYFIKACJI GENERALNEJ

Najlepszym z Polaków w klasyfikacji generalnej FIS Cup okazał się być Tomasz Pilch. Ten uplasował się na odległym 35. miejscu. Zdobył on łącznie jedynie 81 punktów. Patrząc na to, jak rozbudowana jest kadra juniorska i zaplecze kadry narodowej Polski, wyniki naszych reprezentantów nie są zdecydowanie wynikami satysfakcjonującymi. Pilch jest też Mistrzem Polski… a na zawodach trzecioligowych nie spisał się zbyt fascynująco. Drugi z Polaków, Jarosław Krzak, zajął w klasyfikacji 50. miejsce. Punkty w klasyfikacji zdobyło aż 135 skoczków.

6. WYNIKI KAMILI KARPIEL

Najlepsza z Polek w tym sezonie FIS Cup- Kamila Karpiel zajęła 20. miejsce w klasyfikacji generalnej 2020/2021. Jest to zdecydowanie negatywne zaskoczenie, można nawet powiedzieć, że pewnego rodzaju rozczarowanie. Karpiel wygrywała bowiem już sezon Pucharu Kontynentalnego latem 2017, czy Puchar Karpat. Zawodniczka skacze również w zawodach najwyższej rangi.

zdj. ROS-SWEET

5. UKRAIŃSKO-CZESKIE PODIUM W RASNOVIE

W drugim dniu zmagań na skoczni w rumuńskim Rasnovie miejsca na podium zajęli kolejno Ukraińcy Vitalij Kalinichenko i Yevhen Marusiak oraz Czech Benedikt Holub. Raczej jasnym jest to, że takiego przebiegu spraw nikt się nie spodziewał…

Vitalij Kalinichenko, zdj. wikipedia

4. I… UKRAIŃSKO-RUMUŃSKIE PODIUM W RASNOVIE

Dzień wcześniej to Marusiak wygrywał tamtejsze zawody FIS Cupu, wyprzedzając dwóch Rumunów- drugi był Nicolae Sorin Mitrofan, a trzeci Andrei Feldorean. Czy ktoś spodziewał się przed sezonem takich podiów w zmaganiach w Rasnovie? Można śmiało wątpić. W Rasnovie, w obu konkursach skakało jednak tylko 23 skoczków z… 5 reprezentacji. W tym Ukraina, Rumunia, Czechy, USA i Słowacja.

Nicolae Sorin Mitrofan, zdj. FIS

3. KATASTROFALNE WYSTĘPY ANDREASA WELLINGERA

Mistrz Olimpijski z Pjongczang zupełnie nie radzi sobie nawet w trzecioligowych zawodach w skokach narciarskich. Podczas FIS Cupu w Zakopanem Niemiec oddał skok na zaledwie 76,5 metra i nie zakwalifikował się do drugiej serii zawodów. Na zawodach w Szczyrku skoczył na 88,5 metra, co dało mu odległe 28. miejsce. Liczymy, że poszukiwanie formy Wellingera będzie szło tylko co raz sprawniej, oraz że zobaczymy go na skoczniach Pucharu Świata już niebawem.

2. RICHARD FREITAG… ZAWODNIKIEM FIS CUPU

Kolejne wielkie, niemieckie nazwisko poszukujące formy to właśnie Richard Freitag. Temu w trzecioligowych zawodach szło odrobinę lepiej, ale, patrząc na to co osiągał w poprzednich latach, można śmiało stwierdzić, że skoki oddawane przez niego były jednym z największych negatywnych zaskoczeń sezonu FIS Cup Panów. Mamy nadzieję, że Freitag również wróci do zmagań na najwyższym szczeblu!

1. UPLASOWANIE POLEK W KLASYFIKACJI GENERALNEJ I ICH SŁABE WYSTĘPY

Polki skaczące w FIS Cupie, w większości, są również zawodniczkami, które kadra wystawia na zawody Pucharu Kontynentalnego, czy Pucharu Świata Kobiet, a nawet na zawody rang Mistrzowskich! Słabe wyniki w zawodach, jak i miejsca w klasyfikacji generalnej Pań z zespołu Łukasza Kruczka zdecydowanie są więc ogromnym zaskoczeniem.

źródło: informacja własna