Top 10 najmłodszych zwyciężczyń Pucharu Świata kobiet

Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich jest jeszcze młodą dyscypliną, dlatego też na przestrzeni lat mogliśmy obserwować wiele młodych zawodniczek rywalizujących o Pucharowe punkty. Wiele z nich odnosiło też sukcesy w bardzo młodym wieku. Jesteście ciekawi jak wygląda ranking najmłodszych zwyciężczyń zawodów Pucharu Świata? Zapraszamy do sprawdzenia!

10. Jacqueline Seifriedsberger

fot.: berkustchi.com

Jacqueline Seifriedsberger to jedna ze starszych zawodniczek w stawce. Austriaczka ma 30 lat i w dorobku ma medale z konkursów drużyn oraz mieszanych z Mistrzostw Świata, brązowy medal z konkursu indywidualnego wywalczony podczas MŚ w 2013 roku oraz złoto z konkursu indywidualnego wywalczone w Zakopanem w trakcie Mistrzostw Świata Juniorów. Austriaczka swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi odniosła w 2013 roku w Sapporo na skoczni normalnej. Zwycięstwo zapewniły jej próby na 94 m oraz 93 m. Seifriedsberger miała wtedy 22 lata i 14 dni.

9. Nika Križnar 

fot.: wikipedia.com

Nika Križnar to młoda słoweńska zawodniczka, która z sezonu na sezon notuje coraz lepsze wyniki w zawodach najwyższej rangi. Obecnie jest liderką Pucharu Świata, a na swoim koncie ma dwa Pucharowe zwycięstwa. Pierwsze z nich odniosła 05.02.2021 roku w Hinzenbach. Skoki na 89 m oraz 90.5 m zapewniły młodej Słowence pierwsze miejsce w zawodach. Križnar miała wtedy 20 lat, 11 miesięcy i 17 dni.

8. Katharina Althaus

fot.: all-in.de

Katharina Althaus to zawodniczka, która w swojej karierze dwukrotnie stawała na końcowym podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niemka na swoim koncie ma 7 Pucharowych zwycięstw. Pierwsze z nich odniosła 12.02.2017 roku w Ljubnie na obiekcie HS95. Niemka oddała wtedy skoki na 92.5 m oraz 90 m. W momencie odniesienia swojego pierwszego zwycięstwa miała 20 lat, 8 miesięcy i 20 dni.

7. Špela Rogelj 

fot.: ekipa.svet24.si

Špela Rogelj to czterokrotna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów oraz srebrna medalistka Mistrzostw Świata w konkursie drużynowym z Oberstdorfu. Słowenka ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Odniosła je 05.12.2014 roku na skoczni Lysgårdsbakken (HS100) w Lillehammer oddając skoki na 93 m i 99 m. W momencie odniesienia zwycięstwa Słowenka miała 20 lat i 27 dni.

6. Eirin Maria Kvandal

fot.: vg.no

Eirin Maria Kvandal szturmem weszła do czołówki kobiecych skoków narciarskich. Młoda Norweżka już w okresie przygotowawczym do sezonu pokazywała się z dobrej strony, wygrywając tytuł Mistrzyni Norwegii na dużej skoczni. Młoda Norweżka zadziwiła wszystkich, gdy 23.01.2021 roku odniosła zwycięstwo w zawodach w Ljubnie. Dla Kvandal był to dopiero drugi start (!) w zawodach najwyższej rangi. W momencie odniesienia zwycięstwa Kvandal miała zaledwie 19 lat, 1 miesiąc i 12 dni. Niestety, dalekie próby oraz niepewne lądowania sprawiły, że podczas zawodów w Hinzenbach 19- letnia Norweżka zerwała więzadło krzyżowe oraz uszkodziła sobie łąkotkę, w związku z czym czeka ją długa przerwa od skoków.

5. Marita Kramer

fot.: slsv.at

Marita Kramer to młoda Austriaczka holenderskiego pochodzenia, która już w sezonie 2019/2020 pokazywała swój potencjał, oddając dalekie próby oraz kilkukrotnie zajmując miejsca w czołowej ’10’ zawodów. 19- letnia zaledwie Austriaczka ma na swoim koncie 4 zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata (a możliwe, że byłoby ich więcej, gdyby nie przykra historia z Rasnova). Swoje pierwsze zwycięstwo Austriaczka odniosła 11.01.2020 roku w Sapporo na skoczni Ōkurayama, gdzie oddała skoki na 131 m oraz 135 m. W chwili, gdy Kramer cieszyła się z wiktorii, miała 18 lat, 2 miesiące i 17 dni.

4. Sarah Hendrickson

fot.: olympics.nbcsports.com

Sarah Hendrickson jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych skoczkiń narciarskich w historii. To właśnie ona jako pierwsza wzniosła do góry Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata oraz była pierwszą skoczkinią, która wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich. To także do niej należy zwycięstwo w historycznym, pierwszym konkursie Pucharu Świata pań, który odbył się 03.12.2011 roku na skoczni Lysgårdsbakken (HS100) w Lillehammer. Amerykanka oddała wtedy skoki na 100.5 m oraz 95.5 m. W dniu odniesienia zwycięstwa Hendrickson miała 17 lat, 4 miesiące i 2 dni.

3. Lidja Jakowlewa

fot.: sport-express.ru

Młoda, zaledwie 19-letnia Rosjanka z Petersburga, ma na koncie tytuł wicemistrzyni świata juniorek wywalczony w 2019 roku w Lahti oraz kilka medali ze zmagań drużynowych bądź drużyn mieszanych z Mistrzostw Świata Juniorów oraz Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. 01.12.2019 roku zadziwiła wszystkich kibiców oraz fanów kobiecych skoków narciarskich, wygrywając zawody Pucharu Świata w Lillehammer, na obiekcie HS100. Rosjanka oddała wtedy skoki na 95 m i 96 m. Do tej pory jest to jedyne miejsce na podium wywalczone przez młodą Rosjankę, która w momencie odniesienia zwycięstwa miała zaledwie 17 lat, 3 miesiące i 17 dni.

2. Coline Mattel

fot.: lescontamines.com

Coline Mattel to jedna z najlepszych francuskich skoczkiń narciarskich. W swoim dorobku ma trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za sezon 2012/2013, a także tytuł mistrzyni, wicemistrzyni oraz brązowy medal wywalczone na Mistrzostwach Świata Juniorów, brązowy medal indywidualny z MŚ oraz brązowy medal z pierwszego, historycznego konkursu kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. To właśnie w Soczi Coline Mattel odniosła jedno ze swoich dwóch zwycięstw w Pucharze Świata. Na obiekcie Russkije Gorki (HS105), Francuzka oddała skoki na 98.5 m oraz 92 m. W momencie odniesienia zwycięstwa Mattel miała zaledwie 16 lat, 1 miesiąc oraz 6 dni.

  1. Sara Takanashi

fot.: sport.poinformowani.pl

Sara Takanashi jest najlepszą skoczkinią narciarską w historii tej dyscypliny. Japonka ma na swoim koncie 60 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata, 106 miejsc na podium, 4 Kryształowe Kule, brązowy medal z konkursu indywidualnego na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu oraz dużą ilość krążków różnego koloru wywalczonych na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Świata Juniorów oraz Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Na koncie Japonki brakuje jedynie tytułu mistrzyni olimpijskiej bądź mistrzyni świata. Japonka już w swoim szóstym występie w Pucharze Świata odniosła zwycięstwo, wygrywając zmagania w japońskim Zaō na obiekcie HS102. W odbywających się 03.03.2012 roku zawodach rozegrano jedynie jedną serię zawodów, w których Takanashi przeskoczyła skocznię, ladując na 102.5 metrze. Japonka stała się najmłodszą zwyciężczynią zawodów Pucharu Świata pań, gdyż w momencie odniesienia zwycięstwa miała zaledwie 15 lat, 4 miesiące i 24 dni!

Źródło: informacja własna, wikipedia.com, fis-ski.com, vg.no, sport-express.ru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s