Podsumowanie sezonu FIS Cup Panów 2020/21

Oficjalnie zakończyliśmy zimowy sezon FIS Cupu- trzecioligowych konkursów w skokach narciarskich. Austriacka dominacja dała o sobie znać w zmaganiach. Zapraszamy na podsumowanie sezonu 2020/2021 w wykonaniu Panów!

Zacznijmy od przypomnienia, jak wyglądał tegoroczny FIS Cup. Zmagania rozpoczęły się 3 października w rumuńskim Rasnovie na skoczni HS97. Poprzedzające je w kalendarzu zawody w Pyeongchang w Korei, jak i w austriackim Villach, zostały odwołane ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.

Pierwsze zawody w Rasnovie wygrał Ukrainiec Yevhen Marusiak, na podium stanęło również dwoje Rumunów- Nicolae Sorin Mitrofan oraz Andrei Feldorean. 4 października odbyły się kolejny zmagania na tym samym obiekcie. Tym razem na pierwszym stopniu podium stanął Ukrainiec Vitalij Kalinichenko, a podium uzupełnili jego kadrowy kolega Marusiak, oraz Czech Benedikt Holub.

Kolejne zawody z serii FIS Cup Panów odbyły się dopiero 12 grudnia w szwajcarskim Kaderstegu. Skoczkowie skakali na skoczni HS106. Zawody absolutnie zdominowali Austriacy. W czołowej 10 było ich aż 7. Całe podium również wypełnili zawodnicy z Austrii- Niklas Bachlinger, Stefan Rainer oraz Maximilian Ortner. Kolejnego dnia również odbyły się zawody, które tym razem po raz kolejny wygrał Bachlinger. Na drugim miejscu po raz kolejny zobaczyliśmy Rainera, a podium uzupełnił Daniel Tschofenig. Tym razem cała czołowa szóstka była wypełniona przez Austriaków.

9 i 10 stycznia FIS Cup Panów gościło nasze polskie Zakopane! W pierwszych zawodach najlepszy okazał się Elias Medwed, a podium uzupełnili Stefan Huber i Jernej Precesnik. W drugim dniu najlepszy okazał się, znowu, Medwed. Na podium znaleźli się również Ulrich Wolgenannt oraz Precesnik. 19 i 20 stycznia FIS Cup przeniósł się do Szczyrku. Tam wygrywał w pierwszy dzień Niemiec Richard Freitag, wyprzedzając Austriaka Mikę Schwanna oraz Polaka Jarosława Krzaka. W drugich zawodach podium wyglądało następująco: Philipp Raimund, Timon-Pascal Kahofer, David Siegel.

W dniach 23 i 24 stycznia miały się odbywać zawody w Nottoden, które zostały odwołane. 6 lutego rozpoczęły się zmagania FIS Cupu w fińskim Lahti. W pierwszy dzień wygrał Austriak Hannes Landerer nad Szwajcarem Dominikiem Peterem i Maxem Ortnerem. 7 lutego wygrywał natomiast Peter nad Ortnerem, a trzecie miejsce zajął Słoweniec Žak Mogel.

20 i 21 lutego zmagania gościły natomiast w Villach, w Austrii, gdzie, po raz kolejny, Ortner pokazał swoją znakomitą formę, wygrywając nad kolegami z drużyny- Francisco Moerthem oraz Stefanem Huberem. Austriacka dominacja powróciła w tym konkursie z całych sił! W czołowej 11 było aż 10 Austriaków. Kolejnego dnia najlepszy okazał się, znowu, Ortner. Na drugim miejscu uplasował się Moerth, a na trzecim Schwann.

FIS Cup Panów zakończyły zawody w niemieckim Oberhofie. Odbywały się one w dniach 27 i 28 lutego. W pierwszym dniu znowu dominował Ortner, nad Raimundem i Moerthem. W ostatnich zawodach sezonu dominację pokazał jednak Moerth. Podium uzupełnili Ortner i Mark Hafnar.

Finalnie klasyfikację generalną sezonu zdominował Austriak Maximilian Ortner, zbierając łączną notę 630 pkt. Za nim uplasowali się czterej kadrowi koledzy- Stefan Huber (488 pkt), Francisco Moerth (387 pkt), Clemens Aigner (371 pkt) oraz Mika Schwann (329 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnili Niemiec Raimund, Słoweniec Precesnik, Austriak Bachlinger, Słoweniec Masle i Austriak Medwed. Najlepszy z Polaków- Tomasz Pilch zajął 35. miejsce w klasyfikacji generalnej.

źródło: informacja własna, FIS