Podsumowanie MŚ w Oberstdorfie

Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie przeszły już do historii. Za nami konkursy indywidualne pań i panów na skoczni normalnej i dużej, a także rywalizacja drużynowa, w tym w składach mieszanych. Oto podsumowanie tego, co przez ostatnie tygodnie działo się na niemieckich skoczniach.

Rywalizację otwarły panie. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej złoty medal zdobyła Ema Klinec. Na drugim miejscu znalazła się Maren Lundby, a na trzecim Sara Takanashi. Ema Klinec uzyskała najdłuższą odległość drugiej serii (100,5 m) i pewnie wywalczyła złoto.

Po konkursie indywidualnym, przyszedł czas na drużynówkę. Tam triumfowały Austriaczki, które zaprezentowały się w składzie Iraschko-Stolz, Sorschag, Hoelzl, Kramer. Srebro trafiło w ręce Słowenek (Kriznar, Rogelj, Bogataj, Klinec), a brąz Norweżek (Opseth, Stroem, Bjoerseth, Lundby). Polki po dobrej próbie Kamili Karpiel skończyły konkurs na siódmej pozycji.

Potem do rywalizacji włączyli się panowie. Na początku na skoczni normalnej, gdzie złoto wywalczył Piotr Żyła, prowadzący w konkursie już po pierwszej serii. Drugi był Karl Geiger, a trzeci Anze Lanisek. Żyła został piątym w historii polskim indywidualnym mistrzem świata w skokach narciarskich. Obrońca tytułu z poprzednich MŚ, Dawid Kubacki zajął w konkursie 5. miejsce.

Największym pechowcem MŚ okazał się Halvor Egner Granerud, który w pierwszym konkursie indywidualnym, pomimo dużego awansu w finale (z 16. pozycji), ostatecznie przegrał medal o włos i był czwarty. Norweg, jako jeden z głównych kandydatów do zdobycia mistrzostwa, miał nadzieję na lepszy wynik na skoczni dużej, te jednak też legły w gruzach. Powodem koronawirus – pozytywny wynik testu Graneruda oznaczał przedwczesne zakończenie mistrzostw i koniec marzeń o medalu.

Ostatnim konkursem, w którym zdążył wystąpić Norweg, była rywalizacja mikstów. Tam zdecydowanie dominowali Niemcy. Na starcie pojawiło się 12 drużyn, a po raz drugi historii Mistrzostw Świata w rywalizacji mieszanej wzięła udział reprezentacja Polski. Niemcy w składzie Katharina Althaus, Markus Eisenbichler, Anna Rupprecht oraz Karl Geiger wyprzedzili w konkursie o 5.2 punktu drugą reprezentację Norwegii (Opseth, Johansson, Lundby, Granerud) oraz o 14.3 punktu reprezentację Słowenii (Križnar, Pavlovčič, Klinec, Lanišek). Tym samym reprezentacja Niemiec czwarty raz z rzędu okryła się złotem MŚ, Polacy (Twardosz, Żyła, Karpiel, Kubacki) zawody ukończyli na 6. miejscu.

Po konkursach panów i drużyn mieszanych, odbył się drugi indywidualny konkurs pań. Po złoto na obiekcie HS137 sięgnęła Maren Lundby. Norweżka wyprzedziła Sarę Takanashi, a także trzecią Nike Križnar. Wśród Polek najlepsza była Anna Twardosz, która jako jedyna z Polek awansowała do finału. Ostatecznie skończyła konkurs na 25. miejscu.

Potem o medale znowu walczyli panowie. Tym razem na dużej skoczni i tam, podobnie jak na zeszłych MŚ w Seefeld, karty zaczęła rozdawać pogoda – mokry padający śnieg, miękki, nierówny zeskok – to z pewnością nie ułatwiało rywalizacji. W tej niesprzyjającej aurze tytuł Mistrza Świata wywalczył Stefan Kraft, a na podium obok niego stanęli Robert Johansson i Karl Geiger. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła znalazł się tuż za nim. Padający gęsto śnieg sprawiał nie lada problemy, zwłaszcza przy lądowaniu. Upadki zaliczyli Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler, a dyskwalifikację Bor Pavlovcic.

Po rywalizacji indywidualnej przyszedł czas na zwieńczający imprezę konkurs drużynowy mężczyzn. Tam tytułu obronili Niemcy w składzie Geiger, Eisenbichler, Paschke, Freund. Srebro wywalczyli Austriacy, a brąz Polacy, którzy w drugiej serii przed ostatnią grupą znajdowali się na prowadzeniu. Tym samym reprezentanci Polski po raz czwarty w historii stanęli na podium konkursu drużynowego imprezy mistrzowskiej. Wśród Biało-Czerwonych ponownie najlepiej spisał się Piotr Żyła, skacząc dwukrotnie 139 m. Najdalszą próbę oddał Yukiya Sato, który wylądował na 141. metrze, a jego drużyna rywalizację zakończyła na 4. miejscu. Za nimi znaleźli się Słoweńcy, Norwegowie, Szwajcarzy i Rosjanie.

KLASYFIKACJA MEDALOWA

Polacy w Oberstdofie wywalczyli dwa medale – indywidulne złoto Piotra Żyły oraz brąz w drużynie. A tak wygląda klasyfikacja generalna (obejmująca wszystkie dyscypliny):

kolejno: złote, srebrne, brązowe oraz łączna liczba medali:

1. Norwegia   12-11-6, 29
2. Austria   4-1-2, 7
3. Szwecja   2-2-3, 7
4. Niemcy   2-2-2, 6
5. Rosja (startująca pod neutralną flagą)   1-2-1, 4
6. Słowenia   1-1-4, 6
7. Polska   1-0-1, 2
8. Japonia   0-1-2, 3
9. Szwajcaria   0-1-0, 1
10. Francja   0-0-1, 1

źródło: informacja własna

4 myśli w temacie “Podsumowanie MŚ w Oberstdorfie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s