MŚ w Oberstdorfie – Maren Lundby mistrzynią świata!

Za nami pierwszy, historyczny konkurs pań na dużej skoczni w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Po złoto na obiekcie HS137 sięgnęła Maren Lundby, ze srebra cieszyła się Sara Takanashi, zaś trzecie miejsce zajęła Nika Križnar.

Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem o godzinie 17:15. Ze względu na niezbyt korzystne warunki wietrzne jury zdecydowało, iż zawodniczki będą startować z belki ustawionej na 26. stopniu. Skoczkinie musiały się się mierzyć głównie z podmuchami z tyłu skoczni, których moc sięgała blisko 1.1 m/s. Z tego względu zawodniczki startujące na początku stawki miały problem z oddawaniem dalekich prób – najkrótszy skok oddała Kanadyjka, Natalie Eilers, która wylądowała na 83.5 metrze.

Po pierwszej serii prowadzenie objęła Norweżka, Maren Lundby, która osiągnęła odległość 128 m. Zaraz za nią uplasowała się obecna liderka świata, Nika Križnar, która wylądowała dwa metry bliżej. Trzecie miejsce zajmowała Austriaczka, Marita Kramer (126 m).

Jedyną Polką, która wywalczyła awans do serii finałowej była Anna Twardosz, która oddała skok na 100.5 m. Próba ta pozwoliła naszej reprezentantce uplasować się na 25. pozycji. 33. miejsce zajęła Kinga Rajda (92 m), 34. Kamila Karpiel (91 m), zaś 35. Nicole Konderla (89 m).

Ze względu na wzmacniające się na początku serii finałowej podmuchy z tyłu skoczni, które osiągały moc ponad 1.2 m/s, jury zdecydowało się podnieść belkę o jeden stopień, dzięki czemu zawodniczki odbijały się z belki numer 27. Jednakże w trakcie skoków zawodniczek, które zajmowały miejsca w czołowej ’10’, warunki się zmieniły i wiatr nie przekraczał 0.4 m/s z tyłu skoczni, dzięki czemu możliwe było oglądanie dalekich skoków. Po skoku Chiary Holzl na 133. metr zdecydowano się obniżyć belkę o jeden stopień. Następna zawodniczka, Ema Klinec, skoczyła aż 139.5 m, więc jury zdecydowało się jeszcze bardziej obniżyć belkę na 24. stopień. Ostatecznie, zawodniczki zajmujące 4 ostatnie lokaty oddawały swoje próby z belki nr. 23.

Pierwszy, historyczny konkurs na dużej skoczni wygrała Norweżka, Maren Lundby, która oddała skoki na odległość 128 i 130.5 m, drugie miejsce zajęła Sara Takanashi (126 m, 134 m), zaś trzecie Nika Križnar (126 m, 129 m). Awans o jedną pozycję względem pierwszej serii zanotowała reprezentantka Polski, Anna Twardosz, która zakończyła zmagania na 24. miejscu (100.5 m, 108 m).

Źródło: informacja własna, fis-ski.com

Jedna myśl w temacie “MŚ w Oberstdorfie – Maren Lundby mistrzynią świata!