Skocznie MŚ – Oberstdorf

Już jutro rozpoczniemy pierwsze zmagania należące do Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfie. Zawody te zostaną rozegrane na dwóch skoczniach, wchodzących w skład kompleksu Audi Arena Oberstdorf – na Schattenbergschanze i na skoczni normalnej. Dziś przybliżymy Wam obie z nich.

Audi Arena jest usytuowana na zboczu góry Schattenberg. Składa się z pięciu obiektów (K120, K95, K56, K30, K19), które dodatkowo posiadają igielit pozwalający na oddawanie skoków również w sezonie letnim. Na Schattenbergschanze – największym obiekcie w kompleksie – co roku (od 1953) odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni.

Schattenbergschanze HS-137

Schattenbergschanze to po polsku „skocznia na Górze Cieni”. Jest to największy obiekt kompleksu Audi Arena w niemieckim Oberstdorfie, położonym w Bawarii. Jej punkt konstrukcyjny to K120, a HS mierzy 137m.

Oficjalny rekord skoczni należy do Sigurda Pettersena, który 29.12.2003 r. podczas TCS poszybował aż na 143,5 m. Letni rekord zaś to 145,5 m ustanowiony przez Gregora Schlierenzauera 20.10.2007 r. podczas Mistrzostw Austrii.

Oficjalny rekord skoczni kobiet to 132 m. Taką odległość uzyskała Irina Avvakumova podczaś PŚ 07.01.2017 r. Podczas jednego z treningów odbywających się w Oberstdorfie dzień wcześniej japońska skoczkini Sara Takanashi odleciała na 137 metr.

Miejsce to corocznie gości pierwszy z czterech konkursów prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni. Znajdują się tam trybuny mieszczące aż 2 005 kibiców. Skocznia wyposażona jest również w sztuczne oświetlenie, dzięki któremu konkursy mogą odbywać się w późniejszych porach. Schattenbergschanze była jednym z pierwszych obiektów na świecie, posiadającym system chłodzenia torów lodowych.

Najdłuższy skok na tej skoczni oddał dotychczas Austriak Gregor Schlierenzauer skacząc na 145,5 metra, podczas Mistrzostw Austrii które odbywały się tam w październiku 2007 roku. 21 sierpnia 2013 na odległość 148 metrów skoczyła Amerykanka Sarah Hendrickson, skok ten jednak zakończył się poważnym upadkiem skoczkini i kontuzją kolana. Najdłuższy skok z Polaków oddał na tym obiekcie Adam Małysz, skacząc na 132,5 metra podczas 49. edycji Turnieju Czterech Skoczni.

foto: allgaeu-erleben.com

Skocznia Normalna HS-106

Druga ze skoczni na której rozegrane zostaną mistrzostwa to skocznia najczęściej nazywana Allgäu Arena lub również Schattenbergschanze, co jest jednak mniej popularne, ze względu na to, iż tak określana jest skocznia duża. Rozmiar tej skoczni to 106 metrów, zaś punkt konstrukcyjny znajduje się na 95 metrze. Rekordzistą jej jest Johannes Rydzek, który ustał tu 105 metrów w 2011 roku.

Źródło: informacja własna/wikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s