PŚ w Klingenthal – kolejne zwycięstwo Graneruda!

Niedzielny konkurs skoków podarował nam wiele emocji. Halvor Egner Granerud po raz kolejny zdeklasował swoich rywali, tuż za nim znalazł się Bor Pavlovic, a Markus Eisenbichler stanął na ostatnim stopniu podium. Najlepszy z Polaków- Kamil Stoch zajął 6 miejsce.

Początkowo zawodnicy startowali z belki 12, wiatr był dość silny i zmieniał swój kierunek- raz wiał z tyłu skoczni, a raz pod narty. Paru zawodników musiało schodzić z belki z powodu zbyt silnych podmuchów.

Już w pierwszej serii konkursu mogliśmy być świadkami dalekich skoków: Keiichi Sato i Bor Pavlovic skoczyli po 140m, Yukiya Sato 141m, a Robert Johansson 140,5m, co było najdłuższymi odległościami na półmetku. Przed pięcioma ostatnimi skoczkami belka została obniżona na 11 poziom.

Po pierwszej serii prowadził Eisenbichler, który uzyskał 138m, drugi był Granerud (136m). Za nimi uplasował się Keiichi Sato oraz ze stratą 0.1 pkt do podium Kamil Stoch (138m).Do drugiej serii awansowało 5 Polaków, którzy zajęli kolejno:

12. Dawid Kubacki- 138,5m

18. Andrzej Stękała- 132m

22. Jakub Wolny- 134m

25. Piotr Żyła- 128m

Do drugiej serii nie awansował Klemens Murańka (36 miejsce) oraz Tomasz Pilch (37 miejsce).

Wielkim zaskoczeniem była dyskwalifikacja Mariusa Lindvika i niepojawienie się na starcie Daikiego Ito, ale także nieobecność w drugiej serii takich zawodników jak: Johanna Andre Forfanga, Michaela Hayboecka oraz Karla Geigera, którzy nie poradzili sobie z warunkami na skoczni.

Druga seria zaczęła się od 14 belki. Warunki początkowo nieco się pogorszyły, jednak znów uległy zmianie w połowie serii. Dzięki temu mogliśmy być świadkami skoków niemalże rekordowych. Najpierw Anze Lanisek uzyskał 142,5m, następnie z 13 belki Dawid Kubacki skoczył 146m, czyli zaledwie pół metra bliżej od rekordu skoczni. Przez dalekie skoki, belka niejednokrotnie musiała być obniżana. Z 12 belki Domen Prevc skoczył na 144m, został jednak zdyskwalifikowany. Yukiya Sato uzyskał natomiast 144,5m. Mimo, że belka została obniżona aż na 10, nie przeszkodziło to Borowi Pavlovcicowi wyrównać odległość Kubackiego, która była najdłuższa w całym konkursie. Przed skokiem Graneruda, na życzenie trenera, belka została zmniejszona jeszcze na 8. Norweg skoczył na 140,5m, a dodatkowe punkty za obniżoną belkę pomogly mu wygrać z Markusem Eisenbicherem, który skokiem z 9 belki uzyskał odległość 141,5m.

Kamil Stoch z 4 spadł na miejsce 6, a Andrzej Stękała (127,5m) utrzymał 18 pozycję. Dawid Kubacki po swoim dalekim skoku awansował na 7, Żyła (135,5m) na 17, Wolny (128,5m) na 20 miejsce.

Swoją dziesiątą w tym sezonie wygraną odniósł Halvor Egner Granerud, a drugi raz na podium, ze stratą 0,7 pkt. do Norwega, stanął Bor Pavlovcic. Trzecie miejsce wywalczył Markus Eisenbichler.

A już w następny weekend Puchar Świata zagości w stolicy polskiej zimy. Po raz drugi w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć zawody na Wielkiej Krokwi.

Pełne wyniki możecie znaleźć tutaj

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s