PŚ pań w Ljubnie – Eirin Maria Kvandal najlepsza w konkursie indywidualnym!

Za nami dopiero drugi konkurs indywidualny z cyklu Pucharu Świata pań. Najlepsze skoczkinie świata miały szansę rywalizować na obiekcie Logarska Dolina w miejscowości Ljubno ob Savinji. Kto wypadł najlepiej i jak na słoweńskiej skoczni zaprezentowały się polskie skoczkinie? Zapraszamy do lektury!

Zawodniczki początkowo rozpoczynały rywalizację z belki ustawionej na 17. stopniu, jednakże po skoku Emy Klinec na 94 m jury zdecydowało się na obniżenie belki o jeden stopień. Następnie, po skoku Anny Odine Strom, zdecydowano się obniżyć rozbieg o jeszcze jeden stopień, tak więc najlepsza dziesiątka skoczkiń oddawała swoje próby z 15. bramki najazdowej. W przeciwieństwie do zmagań w zawodach drużynowych, w konkursie indywidualnym wiatr zmienił kierunek i zawiewał zawodniczkom pod narty, umożliwiając im oddawanie dalekich skoków. Niestety, nie wszystkie zawodniczki radziły sobie z delikatnymi podmuchami pod narty. W pierwszej serii konkursowej, za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowana została Japonka, Yuki Ito.

Do nietypowej sytuacji doszło w trakcie trwania pierwszej serii konkursowej. Wiceliderka Pucharu Świata z poprzedniego sezonu, Chiara Hoelzl oddała skok na zaledwie 73.5 m. Próba ta oznaczała brak awansu do rundy finałowej. Jury jednak ogłosiło, iż Austriaczka będzie mogła oddać jeszcze jeden skok, po tym jak wszystkie zawodniczki oddadzą swoje próby. Tym razem Austriaczka skoczyła 79.5 m i zajęła 16. pozycję.

Awans do drugiej serii wywalczyła jedynie Kinga Rajda, która po skoku na 77 m zajmowała 29. pozycję.

W serii finałowej jury zdecydowało się powrócić do belki numer 17, gdyż warunki znacząco się zmieniły i zawodniczki musiały skakać z niemal niewyczuwalnymi podmuchami pod narty bądź też oddawać swoje próby z tylnym wiatrem, który uniemożliwiał oddawanie dalekich skoków. Ze względu na pogarszające się warunki wietrzne zdecydowano, iż najlepsza ’10’ zawodniczek swoje próby będzie oddawać z belki numer 18.

Ostatecznie swoje pierwsze zwycięstwo w karierze zanotowała młoda Norweżka, Eirin Maria Kvandal. Zaraz za nią, ze stratą 1.4 punktu stanęła reprezentantka gospodarzy, Ema Klinec. Na najniższym stopniu podium stanęła zaś obecna liderka Pucharu Świata, Marita Kramer. Kinga Rajda zakończyła zmagania na 30. miejscu.

Źródło: informacja własna