Skocznie PŚ – Lahti

Już w ten weekend rywalizacja Pucharu Świata przenosi się do mroźnej Finlandii, gdzie skoczkowie powalczą o czołowe lokaty w dobrze znanym kibicom Lathi. W związku z tym, postaramy się Wam przybliżyć trochę skocznię Salpausselkę.

źródło: Wikipedia

Cały kompleks w Lathi składa się z 8 skoczni, jednak my zajmiemy się dziś największą z nich, chociaż jak na skocznię dużą, Salpausselka jest raczej niewielka. Jej rozmiar (HS) wynosi zaledwie 130m, zaś punkt konstrukcyjny mieści się na 116m.

Obiekt został wybudowany z betonu na częściowo sztucznym wzniesieniu. Jest wyłożony igielitem, posiada sztuczne oświetlenie oraz ochroną przeciwwiatrową. Niestety, to ostatnie nie zawsze spełnia swoją funkcję, gdyż zawody w Lahti znane są z mocnego wiatru i loteryjnych konkursów. Zawodnicy, którzy nie darzą tej skoczni dużą sympatią, oprócz zmiennych podmuchów wiatru, często zarzucają jej także nie najlepszą konstrukcję, która, ich zdaniem, przypomina nieco szubienicę.

Skocznia, od momentu powstania, do dnia dzisiejszego przeszła już kilka modernizacji, a największa, miała miejsce w 1978r, specjalnie na MŚ w narciarstwie klasycznym.

Obiekt ten, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Został otwarty w 1972r. i gości zawody Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego od samego początku ich istnienia. Pierwszy konkurs PŚ został tu rozegrany już w 1980r. Do tej pory już czterokrotnie (na przemian ze skocznią K90) Salpausselka gościła Mistrzostwa Świata, ostatni raz w 2017r. Wtedy też został ustanowiony rekord obiektu, który wynosi 138m i należy do Norewga- Johana Andre Forfanga.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, obecność kibiców jest oczywiście niemożliwa, jednak w normalnych warunkach, trybuny wokół skoczni mogą pomieścić aż 8o tyś. ludzi!

Już w najbliższy weekend, czyli od 22 do 24 stycznia, rywalizacja Pucharu Świata będzie odbywać się właśnie tutaj, podczas konkursu drużynowego (sobota) jak i indywidualnego (niedziela). Zatem zapraszamy do wspólnego kibicowania  i do śledzenia naszej strony po najnowsze informacje oraz raporty ze skokowego świata. Emocje gwarantowane!

Źródło: Wikipedia, Skijumping.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s