Skocznie PŚ – Zakopane

Już w tym tygodniu czekają nas zawody Pucharu Świata w polskiej stolicy skoków – w Zakopanem. Z tej okazji przybliżymy Wam obiekt jakim jest nasza najsłynniejsza skocznia, Wielka Krokiew.

Wielka Krokiew jest skocznią dużą, o punkcie konstrukcyjnym na 125 metrze. Jej rozmiar to 140 metrów, zaś aktualnym rekordzistą jest Yukiya Sato, który rok temu, ustał tam 147 metrów. Ale to nie wszystko – na Wielkiej Krokwi można polecieć dużo dalej, czego dokonał Junshiro Kobayashi, skacząc na odległość 148 metrów.

Zawody Pucharu Świata odbywają się na naszej dumie narodowej ciągle od 2002 roku, jednak pierwsze zawody z cyklu rozegrano w 1980 roku. PŚ to nie jedyna impreza, którą gości Wielka Krokiew. Na tejże skoczni rozegrane zostają także zawody Pucharu Kontynentalnego, Letniego Grand Prix, FIS Cupu oraz Mistrzostwa Polski.

Letni rekord skoczni (145 metrów) należy aktualnie do Yukiyi Sato, który podczas LGP 2019 osiągnął wspomnianą odległość.

Trybuny skoczni mogą pomieścić około 40 tysięcy osób, jednak ze względów bezpieczeństwa najczęściej jednocześnie przebywa tam 25 tysięcy. Skocznia, oprócz oczywiście trybun, wyposażona jest także w igelit, sztuczne oświetlenie oraz tory lodowe.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s