Skocznie Pucharu Świata- Titisee-Neustadt

 

Świeżo po zakończeniu Turnieju Czterech Skoczni zmagania Pucharu Świata Panów w skokach narciarskich biegną dalej! Już jutro rozpoczynamy weekend w niemieckim Titisee-Neustadt. Przyjrzyjmy się bliżej obiektowi, na którym zmierzy się stawka PŚ.

Titisee-Neustadt to miasto uzdrowiskowe w Badenii-Wirtembergii, leżące na południowy wschód od siedziby rejencji Fryburg- Fryburga Bryzgowijskiego. Titisee i Neustadt to dwie dzielnice składowe miasta.

Skocznia Hochfirstschanze to obiekt o punkcie konstrukcyjnym K125 i o rozmiarze HS142. Skocznia znajduje się na północnym zboczu góry Hochfirst, skąd wzięła się jej nazwa. Jest to również największa naturalna skocznia w Niemczech, co oznacza, że nie ma ona sztucznie wzniesionej wieży startowej, na której rozpoczyna się rozbieg).

Niemiecka skocznia, która leży Polakom. Rządził i pieczęć na niej postawił  Małysz | Eurosport w TVN24
zdjęcie: Eurosport

Skocznia nie posiada wyłożenia igielitem- stąd brak zawodów letnich pokroju Letniego Grand Prix czy Letniego Pucharu Kontynentalnego. Nie posiada również stałego sztucznego oświetlenia- to montowane jest tylko w razie potrzeby organizacji zawodów w godzinach wieczornych. Na obiekcie nie ma również wyciągu- zawodnicy, kadry trenerskie etc. dostają się na szczyt obiektu przy pomocy busów.

Na Hochfirstschanze nieregularnie odbywają się zawody Pucharu Świata od sezonu 2001/2002. Właśnie w tym sezonie, dokładniej 2 grudnia 2001 roku, podczas zawodów, Niemiec Sven Hannawald ustanowił pierwszy oficjalny rekord obiektu- 145m. 3 lutego 2007 roku rekord ten wyrównał Polak Adam Małysz. Wynik ten utrzymał się jako rekord skoczni do 11 marca 2016 roku, kiedy to Słoweniec Domen Prevc, wówczas niespełna siedemnastolatek, oddał skok o odległości 148m. 

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s