Skocznie TCS – Innsbruck

 

fot.: tropter.com

Już za chwilę rywalizacja w Turnieju Czterech Skoczni przeniesie się do Austrii. Tam najlepsi skoczkowie świata o Pucharowe punkty będą walczyć na skoczni Bergisel w Innsbrucku. Z tej okazji postanowiłyśmy przybliżyć Wam garść informacji na temat tego obiektu.

Pierwsza skocznia Bergisel została wybudowana w 1927 roku i jeszcze w tym samym roku Austriak Henrich Mayerl ustanowił jej nowy rekord wynoszący 47.5 m. Sześć lat później obiekt został przebudowany ze względu na organizowane na jej terenie Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. 
Obiekt był wiele razy remontowany i modyfikowany ze względu na odbywające się na niej imprezy rangi mistrzowskiej oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1964 oraz 1976 roku. Od 1953 roku Bergiselschanze jest stałym punktem w Turnieju Czterech Skoczni oraz kalendarzu Pucharu Świata. W 1985 roku Innsbruck ponownie gościł najlepszych zawodników, którzy walczyli o medale Mistrzostw Świata. 
W 2002 roku skocznia przeszła ostatnią modernizację, podczas której została wybudowana nowa wieża najazdowa oraz zmieniony został profil skoczni. Od tego roku skocznia posiada punkt konstrukcyjny znajdujący się na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest również w nowoczesną windę, siatki przeciwwietrzne oraz igelit i oświetlenie, dzięki czemu możliwe jest na niej trenowanie przez cały rok. Na samej górze znajduje się restauracja dla gości, z której można podziwiać panoramę miasta. 
Podstawowe informacje o skoczni:

  • Punkt konstrukcyjny: 120 m
  • Rozmiar obiektu (HS): 128 m
  • Rekord obiektu: 138 m, Michael Hayboeck
  • Najdłuższy oddany skok: 144 m, Jan Hoerl
Małej zmianie uległy wymiary obiektu, o których Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wspominała rokrocznie przy okazji zawodów Pucharu Świata. Od 2021 roku punkt HS nie będzie usytuowany na 130. metrze, lecz 2 metry bliżej. 
Źródło: informacja własna, fis-ski.com, sksprungschanzen.com, tirol.at

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s