Skocznie TCS- Garmisch-Partenkirchen

 

zdjęcie: neujahrsskispringen.de
Kolejny przystanek Turnieju Czterech Skoczni zbliża się wielkimi krokami! Poznajmy bliżej obiekt, na którym odbędą się kolejne zmagania w tym prestiżowym cyklu w skokach narciarskich.

Garmisch-Partenkirchen, znane również jako po prostu Ga-Pa, jest miejscowością w kraju związkowym Bawaria. Ga-Pa znajduje się na południu tego landu, około 130 kilometrów od poprzedniego przystanku TCS- Oberstdorfu, w którym zmagania zakończyły się 29 grudnia!
Skocznia, na której corocznie obywa się noworoczny konkurs Turnieju oraz poprzedzające go sylwestrowe kwalifikacje to Grosse Olympiaschanze. Skocznia ta ma rozmiar HS142 oraz punkt konstrukcyjny położony na 125 metrze. Skocznia nie posiada sztucznego oświetlenia. Latem jest jednak wykładana igielitem, co pozwala na treningi nie tylko na śniegu. Odbywały się tam też różne letnie zmagania- między innymi dwa konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego w lipcu 2010 roku.
Skocznia, na której odbywa się corocznie TCS wybudowana została dopiero w 2007 roku! Przed jej aktualną formą znajdowała się tam bowiem skocznia olimpijska, która została wysadzona 14 kwietnia 2007 roku. To na niej skakano podczas ZIO 1936. Złoty medal wywalczył na niej Norweg Birger Ruud wyprzedzając Szweda Svena Erikssona oraz swojego rodaka- Reidara Andersena.
Pierwszy konkurs na przebudowanej Grosse Olympiaschanze odbył się 1 stycznia 2008, jako drugi z czterech konkursów składowych 56. edycji TCS. Rekord obiektu ustanowił wówczas Austriak Gregor Schlierenzauer, skacząc na 141m. Jego rekord został pobity dwa lata później, również w trakcie noworocznego konkursu przez Szwajcara Simona Ammanna- ten osiągnął odległość 143,5 m. 31 grudnia 2014 roku Norweg Anders Jacobsen osiągnął jeszcze większą odległość skoku- było to 145 metrów. Skok ten oddał jednak podczas serii treningowej i nie został on uznany przez FIS za oficjalny rekord obiektu. Długość próby oddanej przez Ammanna nie została pobita aż do Nowego Roku w 2020, kiedy to dokładnie tyle samo- 143,5 m- skoczył Norweg, Marius Lindvik.
Co ciekawe, letni rekord obiektu również jest dzielony „na pół” przez dwóch, byłych już, skoczków. Zarówno Słoweniec Jurij Tepes jak i Czech Lukas Hlava w swoich próbach podczas konkursu Pucharu Kontynentalnego w Garmisch-Partenkirchen doskoczyli do 140,5 m. Było to 8 lipca 2010 roku. Jak dotąd rekord ten nie został pobity.
źródło: wikipedia, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s