Zapomniane skocznie – Nakayama Touge

 

Zapraszamy na kolejny post z cyklu „Zapomniane skocznie”, w którym przybliżymy historię i dane jednej z zapomnianych skoczni znajdujących się na terenie Japonii.

Kompleks skoczni Nakayama Touge został zbudowany w 1968 roku na dość stromej Przełęczy Nakayama niedaleko Sapporo na wyspie Hokkaido. W skład kompleksu wchodziły dwa obiekty o punktach konstrukcyjnych K-35 oraz K-68. Mniejsza ze skoczni znajdowała się niedaleko ośrodka narciarskiego o tej samej nazwie, zaś skocznia K-68 była położona 1 kilometr dalej. Pod koniec lat ’60. XX wieku reprezentacja Japonii odbywała tam regularnie treningi oraz zgrupowania w listopadzie oraz  jeździła na zawody krajowe w maju. 
Ostatnie zawody na skoczni Nakayama Touge K-68 odbyły się 24 grudnia 1979 roku. Wtedy też Yataro Watase oddał skok na długość 66 m, który jest uznawany za rekord obiektu. Nie wiadomo jednak, ile wynosił rekord mniejszego obiektu ani kto mógł być jego rekordzistą. Ze względu na to, iż obiekty te znajdowały się na stromych wzgórzach, do których ciężko było dotrzeć, szybko zostały porzucone oraz opuszczone. 
Obecnie na wzgórzach niedaleko ośrodka narciarskiego Nakayama można podziwiać zniszczone gniazdo trenerskie oraz ruiny porzuconej skoczni.
Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, racingski.blog49.fc2.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s