Skocznie PŚ – Engelberg

 

Już w najbliższy weekend najlepsi skoczkowie świata będą walczyć o kolejne Pucharowe punkty w szwajcarskim Engelbergu. Z tej okazji postanowiłyśmy przytoczyć parę faktów o znajdującej się tam skoczni.

Pierwsza skocznia Titlis Schanze została wybudowana w latach 20. XX wieku, jednak podczas rozgrywanych na niej zawodów jeden z zawodników zakończył swój skok upadkiem, za który zapłacił życiem. Z tego względu skocznia została przebudowana. Otwarcie nowego obiektu Gross – Titlis Schanze datuje się na 1971 rok i niezmiennie od 1980 roku Engelberg jest stałym punktem Pucharu Świata panów. 
Punkt konstrukcyjny skoczni znajduje się na 125. metrze, a jej rozmiar wynosi 140 m. Oficjalnymi rekordzistami obiektu są Słoweniec Domen Prevc oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi, którzy skoczyli tu na odległość 144 m. Nie jest to jednak najdłuższy skok jaki oddano na tym obiekcie. W 2016 roku Daniel Andre Tande oddał skok o pół metra dłuższy niż rekordziści obiektu. Próba ta została jednak podparta, dlatego ten skok nie jest uznawany za rekord obiektu.
Od 2016 roku skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, dzięki czemu możliwe jest oddawanie skoków w nocy. Podniesiony i skrócony został również próg obiektua a tory lodowe podświetlane są modułami LED. Modernizacja obiektu kosztowała Szwajcarów ponad 2.9 milionów franków szwajcarskich. Obiekt ten jednak nie jest wyposażony w igelit, przez co może być użytkowany jedynie zimą. 
Źródło: informacja własna, wikipedia.com, skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s