Skocznie Pucharu Świata: Ruka

W kolejnej odsłonie naszej serii o skoczniach Pucharu Świata w skokach narciarskich przyjrzymy się obiektowi, który gościł będzie drugi pucharowy weekend w sezonie 2020/2021- Rukatunturi. Zmagania rozpoczynają się już w ten piątek, a o samej skoczni zdecydowanie warto wiedzieć co nieco!

zdjęcie: wikipedia

Skocznia w Ruce, a właściwie w pobliskim Kuusamo, na której odbędą się zmagania pucharowe w najbliższy weekend to Rukatunturi. Jest to obiekt duży, o wielkości 142 m i punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 120 metrze. Od sezonu 2002/2003 regularnie odbywają się na niej zawody Pucharu Świata w skokach, czasami gości tam również Puchar Kontynentalny! W 2007 roku skocznia przeszła modernizację progu. Wyposażona została wtedy również we wiatrochron. Od 2016 na obiekcie znajdują się również nowoczesne tory lodowe. Ponadto obiekt posiada windę, wysłanie igielitem, wyciąg, sztuczne oświetlenie i… ogrzewaną poczekalnię, która jest kluczowa, ze względu na panujące w tej części Finlandii warunki pogodowe.

Rekordzistami tej skoczni są Austriak Stefan Kraft, Japończyk Ryoyu Kobayashi i Niemiec Karl Geiger, którzy oddali swoje próby na 147,5 m kolejno 25 listopada 2017, 25 listopada 2018 i 29 listopada 2019. Najdłuższy skok oddany na tym obiekcie nie należał jednak do tych trzech skoczków! W 2004 roku Norweg Sigurd Pettersen skoczył bowiem na 152 metr- próbę oddał jednak poczas serii treningowych, a nie oficjalnych zawodów mierzonych przez sędziów FIS, toteż skok ten nie jest liczony jako rekord obiektu.

Kwalifikacje na Rukatunturi już jutro- 27 listopada 2020 roku! Jak myślicie, czy komuś i w tym sezonie uda się dołączyć do Krafta, Kobayashiego i Geigera- grona trzech rekordzistów tej skoczni? A może nawet pobić ich odległość?

źródło: wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s