Skoczek i wynalazca Peter Florjancic zmarł w wieku 101 lat.

zdjęcie: Tina Ramujkic

 Smutne wieści napłynęły do nas ze Słowenii. 14 listopada 2020 roku zmarł Peter Florjancic- skoczek, konstruktor, wybitny wynalazca, muzyk i aktor. Jego genialne wynalazki obejmowały między innymi rozpylacz perfum, czy plastikowa ramka fotograficzna.

Peter Florjancic urodził się w 1919 roku w Bled, aktualnie położonym na terytorium Słowenii. „Większość hoteli była własnością mojej rodziny” – powiedział  Kongres Magazine. „Zamek należał do mojego wuja [i] do dziadka należał ​​Hotel Triglav i Hotel Union. Bled był praktycznie nasz!”.

Florjancic był utalentowanym sportowcem, a dzięki młodości spędzonej we wspomnianym już, górzystym regionie w Słowenii narciarstwo było jedną z jego pierwszych pasji. W wieku zaledwie 16 lat został najmłodszym członkiem jugosłowiańskiej drużyny olimpijskiej, kiedy wziął udział w konkursie skoków narciarskich w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 1936, w niemieckim Berlinie. Igrzyska te otworzył Adolf Hitler, a wydarzenia często obserwowały wysokie osobistości powstającego wówczas reżimu nazistowskiego. Po rywalizacji mającej miejsce na skoczni skoczni Florjancic Florjancic uścisnął dłoń Heinricha Himmlera- człowieka, który został póżniej szefem niesławnego SS nazistowskich Niemiec.

Jego olimpijski, gratulacyjny uścisk dłoni był jednak daleki od ostatniego spotkania z tym reżimem. Niestety, wielu Słoweńców zostało zrekrutowanych do armii niemieckiej podczas drugiej wojny światowej- Florjancic został powołany do walki na froncie rosyjskim w roku 1943. Nie chcąc iść na wojnę, zdezerterował i pod pozorem „urlopu narciarskiego” zorganizował brawurową ucieczkę do sąsiedniej Austrii. Ścigany przez gestapo, by uniknąć problemów, sfałszował własną śmierć w lawinie na zboczach góry Hahnenkamm. „W Bled nawet lokalni ludzie urządzili mu pogrzeb”- powiedział BBC jego przyjaciel i biografista, Edo Marincek.

Jego życie to o wiele więcej niż nasz krótki skrót przedstawiony wyżej. Warto jednak wiedzieć, że sam był zadowolony ze swojego życia! „Miałem wspaniałe życie, tyle życia! Pełne tych wszystkich rzeczy”- mówił Peter Florjancic. „Czasami zastanawiam się, co bym zrobił, gdybym się jeszcze raz urodził. Myślę, że zrobiłbym coś podobnego”.

Dla wszystkich zainteresowanych historią tego skoczka, uciekiniera spod rąk gestapo, wynalazcy- warto przyjrzeć się jego historii w rozbudowanym artykule na BBC, oraz obejrzeć film biograficzny pod tytułem „Stoletje sanj” wydany w 2017 roku.

źródło: wikipedia, BBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s