Skocznie Pucharu Świata- Wisła

W końcu nadszedł wyczekiwany przez wielu początek sezonu zimowego 2020/2021! My też już nie możemy się doczekać piątkowych kwalifikacji, a dla Was, na rozgrzewkę przed emocjami i wrażeniami z weekendowych zmagań na skoczni w Wiśle, mamy kilka słów o obiekcie samym w sobie. 

   

Skocznia narciarska imienia Adama Małysza zlokalizowana jest na północnym stoku grzbietu Cienków w Wiśle-Malince, na wysokości około 620 metrów nad poziomem morza. Jest to jedna z dwóch dużych skoczni w Polsce, a rozmiar tego obiektu (HS) to 134 metry. Punkt konstrukcyjny położony jest na 120 metrze. Skocznia została otwarta oficjalnie 17 września 2008 roku. Pierwsze zawody rangi Pucharu Świata odbyły się na niej 9 stycznia 2013 roku, wyprzedziły je jednak zmagania Pucharu Kontynentalnego czy nawet Letnie Grand Prix- te zawody odbyły się już 19 sierpnia roku 2010!
Pojemność trybun na wiślańskim obiekcie to 8000 miejsc, z czego aż 1233 to miejsca siedzące! Skocznia im. Adama Małysza jest wyposażona w wiele udogodnień- posiada własny wyciąg krzesełkowy (czego nie ma np. skocznia, na której odbywa się PŚ w niemieckim Titisee-Neustadt), pokrycie igielitowe pozwalające na skoki w lato, sztuczne oświetlenie czy mrożone tory najazdowe.
Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Stefan Kraft, który na tym wiślańskim obiekcie, 8 stycznia 2013 roku skoczył na 139 metr. Nie jest to jednak najdłuższy w historii oddany tam skok- tę próbę oddał bowiem Peter Prevc 16 stycznia roku 2014, podczas zawodów Pucharu Świata, skacząc na 140,5m. Skok ten był jednak podparty i według regulaminu nie mógł zostać uznany za oficjalny rekord obiektu.
Już w najbliższy weekend- od 20 do 22 listopada inauguracja Pucharu Świata sezonu 2020/2021 będzie miała miejsce właśnie na tym obiekcie! Śledźcie naszą stronę po dokładniejsze informacje co do  przebiegu i wyników zawodów i… „do zobaczenia” przed telewizorami!
źródło: informacja własna oraz http://www.wisla.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s