TOP 10 miejsc, które musi odwiedzić każdy fan skoków narciarskich


Zapraszamy na kolejną odsłonę znanego na naszym blogu cyklu „Top 10”. W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy miejsca, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy fan skoków. 


10. Muzeum Narciarstwa w Wiśle
Nasz ranking otwiera muzeum, które powstało w 1991 roku w rodzinnej miejscowości Adama Małysza. Obiekt zawiera bogatą kolekcję eksponatów – w tym m.in. sprzęt oraz stare narty. Prawdziwą perełką są oryginalne narty Małysza, w których udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Polski. 
fot.wisla.pl


9. Tyrol
Ta malownicza kraina znalazła się w naszym zestawieniu przede wszystkim ze względu na jej stolicę – Innsbruck. To właśnie tam znajduje się skocznia Bergisel, na której zawodnicy zmagają się co roku w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Tyrol jest idealnym miejscem dla osób, które nie tylko uwielbiają oglądać skoki narciarskie ale także dla miłośników uprawiania białego szaleństwa. Sezon narciarski trwa tam bowiem 227 dni. 

fot.tyrol.pl

8. Muzeum Narciarstwa w Oslo
Jest to najstarsze na świecie muzeum poświęcone narciarstwu. Zostało założone w 1923 roku i znajduje się u podnóża skoczni Holmenkollbakken. W obiekcie można zobaczyć eksponaty opowiadające historię narciarstwa w tym m.in. stare narty. Oprócz tego, istnieje również możliwość zwiedzenia wieży skoczni Holmenkollen. 
fot.google.com
7. Skocznia narciarska w Vikersund
W naszym rankingu znalazła się również największa skocznia na świecie. Obiekt ten wybudowany został w norweskiej miejscowości Vikersund. Możemy tylko wyobrazić sobie jak prezentują się widoki z jej samego szczytu!
fot.skisprungschanzen.com


6. World of Ski Jumping
W ukochanym przez fanów skoków narciarskich mieście – Zakopanem – powstało muzeum poświęcone tej dyscyplinie. Można zobaczyć w nim archiwalne zdjęcia, trofea, plastrony, sprzęt oraz inne nagrody. Jednym z pomysłodawców miejsca był Jakub Kot, starszy brat Macieja. Jak sam twierdzi, w stolicy Tatr brakowało tego typu rozrywki, tym bardziej cieszy się, że World od Ski Jumping powstało. 
fot.instagram.com/@kuba_kot
5. Wystawa „Perpetui Flores”
Jest to projekt Ewy Bilan-Stoch, przedstawiający fotografie medali skoczków narciarskich ułożonych w kompozycję bukietów kwiatowych. Wystawę można było zobaczyć stacjonarnie w styczniu w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem oraz do 14 marca w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Obecnie niestety wystawa nie jest nigdzie udostępniona. Zachęcamy jednak do odwiedzenia strony internetowej poświęconej pracom Ewy. 

4. Pjongczang
Jeśli któryś z fanów skoków narciarskich znajduje się obecnie w Korei Południowej, koniecznie musi wybrać się do Pjonczangu! Był on gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, które wzbudziły w kibicach wiele skrajnych emocji i kontrowersji. Odcinając się jednak od kilku negatywnych wspomnień, warto odwiedzić kompleks narciarski Alpensia Jumping Park oraz stadion olimpijski.

fot.google.com


3. Willingen
Na najniższym stopniu podium naszego zestawienia znajduje się malownicza niemiecka miejscowość Willingen. To właśnie na Muhlenkopfschanze corocznie rozgrywany jest uwielbiany przez kibiców cykl Willingen 5. Na tej dużej skoczni zawodnicy potrafią naprawdę daleko odlecieć, co z chęcią podziwiają kibice.

fot.skisprungschanzen.com

2. Zakopane
Jeżeli któryś z kibiców nie miał jeszcze okazji pojawić się w Zakopanem w trakcie trwania Pucharu Świata powinien czym prędzej to zmienić! W czasie trwania zawodów panuje tam wręcz magiczna atmosfera, a dalekie skoki cieszą tysiące kibiców. Na Wielkiej Krokwi w przerwach miedzy seriami konkursu mają miejsce różnego rodzaju animacje, w celu rozgrzania i zabawiania publiczności.  

fot.ezakopane.pl

1. Planica

Nasz ranking zamyka ukochana zarówno przez zawodników jak i kibiców Planica. Jest to prawdziwa Mekka skoków narciarskich. Stojąc u progu Letalnicy z zapartym tchem podziwiać można dalekie loty zawodników. Ostatni weekend Pucharu Świata rozgrywany jest w Słowenii zawsze pod koniec marca co wiąże się już z panującą tam wysoką temperaturą. Nic więc dziwnego, że na każdym zdjęciu zawodnicy pozują w modnych okularach przeciwsłonecznych a kibice paradują w krótkich rękawkach. Coroczną tradycją jest także piknik, na którym każda reprezentacja prezentuje swoje krajowe dania i specjały. 
fot.skisprungschanzen.com

fot.sport.radiozet.pl

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s