Zapomniane skocznie – Mount Cook

 


Skoki narciarskie wielu fanom kojarzą się głównie z Europą oraz niewielkim zakątkiem Azji. Mało kto wie, że skocznie budowane również na terenie Oceanii. W dzisiejszej odsłonie cyklu „Zapomniane skocznie” przyjrzymy się obiektowi z Nowej Zelandii. Zapraszamy!

Skocznia Mount Cook Hill, która nosiła również nazwę Aoraki, znajdowała się u podnóża Góry Cooka w Nowej Zelandii i była jedną z dwóch skoczni narciarskich znajdujących się na terenie tego kraju. Została wybudowana w 1931 roku i wtedy też zostały rozegrane na niej pierwsze zawody, które wygrał H. Elworthy. Był to stosunkowo nieduży obiekt, ponieważ punkt konstrukcyjny skoczni usytuowany był na 25. metrze. 27 lipca 1937 roku zostały na niej zorganizowane pierwsze międzynarodowe zawody, w których udział wzięli zawodnicy z Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych. Wtedy też został ustanowiony rekord obiektu – 29.2 m (96 stóp). Tyle skoczył zwycięzca konkursu, Amerykanin Richard Durrance. W trakcie zawodów został również ustanowiony rekord Nowej Zelandii, który wynosi około 18.6 m (61 1/2 stopy). 
Drugiego sierpnia 1938 roku na skoczni Mount Cook odbyły się Mistrzostwa Nowej Zelandii w skokach narciarskich. Później obiekt został zburzony. 
Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, wikipedia.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s