Porównanie świata skoków kobiet i mężczyzn

 

W dzisiejszym poście postaramy się przedstawić podobieństwa oraz różnice, jakie występują między skokami narciarskimi kobiet a mężczyzn. Serdecznie zapraszamy!

W porównaniu z zawodami organizowanymi dla mężczyzn – skoki narciarskie pań są dość młodym sportem. Nie trudno domyślić się, że było to spowodowane głównie brakiem równouprawnienia kobiet w sporcie. Z czasem ukochana przez nas wszystkich dyscyplina robiła się coraz bardziej popularna. W 1999 roku powstał pierwszy prestiżowy turniej stworzony dla pań, który nosił nazwę FIS Ladies Tournee. Od 2004 roku kobiety mogły rywalizować w ramach Pucharu Kontynentalnego, a od sezonu 2011/2012 skoki pań na stałe zapisały się w kalendarzu Pucharu Świata. 

Warto wspomnieć, że konkurs skoków narciarskich kobiet zadebiutował na igrzyskach olimpijskich dopiero w 2014 roku. W trakcie ZIO panie – w przeciwieństwie do panów – mogą zaprezentować się tylko na skoczni normalnej. 
W sezonie 2018/2019 rozegrano pierwszy (!) w historii norweski turniej Raw Air dla kobiet, natomiast przedstawiciele Światowej Federacji Narciarskiej wciąż zastanawiają się nad zorganizowaniem żeńskiej wersji Turnieju Czterech Skoczni. 

Co więcej, dużą różnicą jest także wspomniana wyżej możliwość oddawania skoków na skoczni dużej. Kobiety mogą startować wyłącznie w zawodach na skoczniach normalnych (maksymalny rozmiar skoczni wynosi 118m). W sezonie 2012/2013 wprowadzono możliwość rozgrywania finałowych zawodów na skoczni dużej, jednak może w nich wystartować wyłącznie 30 najlepszych zawodniczek sezonu. 
Nie trzeba również zgadywać, że i wynagrodzenia skoczkiń i skoczków charakteryzują się ogromną dysproporcjonalnością. Najwięcej w sezonie zarobił Stefan Kraft, który jako najlepszy w sezonie zdobył Kryształową Kulę. Natomiast liderka finansowego zestawienia, otrzymała 3 razy mniej niż Austriak. 

Intuicyjnie można domyślić się, że przedstawione rozwiązanie nie jest do końca sprawiedliwe. Można by powiedzieć, że jest ono w pewien sposób dyskryminujące.

Miejmy jednak nadzieję, że z biegiem czasu sytuacja ta się polepszy, a konkursy pań będą z chęcią oglądane w domach coraz większej ilości kibiców.

źródło: informacja własna/ wikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s