Cofnijmy się do… IO 1968 Grenoble

W dzisiejszym artykule z serii Cofnijmy się do… przypomnimy najważniejsze wydarzenia z Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbywających się w 1968 roku w Grenoble. 

Były to już dziesiąte zimowe igrzyska. Odbywały się one od 6.02. do 18.02. we francuskim mieście Grenoble. Co ciekawe po raz drugi igrzyska miały miejsce we Francji (pierwszy raz w 1924 roku). Na starcie pojawiło się 1158 sportowców z 37 państw. Podczas tych igrzysk po raz pierwszy w historii przeprowadzone zostały badania antydopingowe, a także pierwszy raz zmagania sportowców pokazane zostały w kolorze. 
Przechodząc do skoków narciarskich – odbyły się dwa konkursy indywidualne. Pierwszy z nich miał miejsce 11 lutego na skoczni K70 w Autrans. Udział w nim wzięło 58 zawodników. Złotym medalistą został reprezentant Czechosłowacji  Jiří Raška, srebrny medal zdobył Austriak – Reinhold Bachler, natomiast brązowym medalistą został  Baldur Preiml – także reprezentant Austrii.Najlepszym Polakiem w konkursie był 27. Józef Przybyła. Oprócz niego w zawodach startowali także – Erwin Fiedor i Józef Kocyan. 
Drugi konkurs skoków narciarskich odbył się 18. lutego w Saint-Nizier-du-Moucherotte, na skoczni K90. Zwycięzcą został zawodnik reprezentujący ZSRR –  Władimir Biełousow, srebrny medal zdobył Jiří Raška, a na najniższym stopniu podium znalazł się Norweg Lars Grini. Po raz koljeny najlepszym Polakiem okazał się być Józef Przybyła, który na większym obiekcie uplasował się na 14. pozycji.  Udział w nim wzięli także Erwin Fiedor, Ryszard Witke i Józef Kocyan. 

Źródło: informacje własne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s