Cofnijmy się do…IO 1964 Innsbruck

 

W dzisiejszej odsłonie cyklu cofniemy się do roku 1964, a dokładnie do Innsbrucka, gdzie w tym czasie rozgrywane były zimowe Igrzyska Olimpijskie. 

Niestety pogoda sprawiła organizatorom wiele problemów. Aby konkurencje narciarskie mogły zostać rozegrane z górnych partii Alp przywożono ogromną ilość śniegu. Ale to nie tylko ten aspekt sprawił, że Igrzyska te stały się wyjątkowe. Debiut w Innsbrucku zaliczyły reprezentację Indii, Mongolii oraz Korei Północnej. Po raz pierwszy odbyły się zawody w saneczkarskie i wprowadzono  konkurencje: dwa konkursy skoków na dużej i średniej skoczni. Igrzyska te mają niestety też smutny aspekt. Podczas przygotowań do igrzysk śmiertelne wypadki odnieśli: polski saneczkarz Kazimierz Skrzypecki i australijski narciarz alpejski Ross Milne.
Zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzono między 31 stycznia a 9 lutego 1964 roku. Konkurs  na dużym obiekcie dużym przeprowadzono w Innsbrucku, natomiast konkurs na obiekcie normalnym odbył się na w Seefeld.

Do zawodów zgłoszonych zostało 58 skoczków z 15 narodowych reprezentacji. Najstarszym uczestnikiem był Ansten Samuelstuen, który miał wówczas  35 lat, a najmłodszym – David Hicks, który miał 18 lat. Złotym medalistom został wówczas Veikko Kankkonen, który wyprzedził Toralfa Engana i Torgeira Brandtzæga. W zawodach na skoczni dużej kolejność na dwóch pierwszych miejscach była odwrotna. 
W 1964 roku po raz pierwszy w zawodach olimpijskich zastosowano nową formułę. Konkursy składały  z trzech serii konkursowych, z których do not łącznych zawodników wliczane były po dwie najlepsze próby. Zmiany możemy zauważyć również w zasadach punktacji za odległość
Źródło: Informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s