Zapomniane miejsca PŚ – Whistler

 

fot. : skijumpingcanada.com

W dzisiejszej odsłonie cyklu „Zapomniane miejsca PŚ” przeniesiemy się do północnej Kanady. Zapraszamy!

Whistler to miasto położone w północnej części Kanady, oddalone o 125 km od innego popularnego wśród turystów miasta, Vancouver. Whistler było gospodarzem XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Skocznie Olimpijskie zostały wybudowane specjalnie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ich budowa rozpoczęła się już w 2004 r., gotowe zaś były trzy lata później. W skład kompleksu wchodzą dwie skocznie o rozmiarach HS106 oraz HS140. Obiekty te nie gościły często zawodów rangi FIS – w 2008 r. odbyły się tutaj pierwsze zawody Pucharu Kontynentalnego, zaś rok później miała miejsce próba przedolimpijska. Oba konkursy Pucharu Świata na skoczni HS140 wygrał Gregor Schlierenzauer. 25 stycznia 2009 r. Austriak ustanowił rekord skoczni – 149 m. Warto wspomnieć, że skocznia o rozmiarze HS140 jest największym czynnym obiektem w Kanadzie. Niestety skocznie nie są wyposażone w igelit, dlatego niemożliwe jest oddawanie na nich prób latem. 
W związku z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) w sezonie 2017/2018 rozmiar skoczni HS106 został zmieniony i przesunięty. Obecnie rozmiar tego obiektu wynosi 104 metry.
Od 2012 r. w Whistler odbywają się Mistrzostwa Kanady w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Na obu skoczniach organizowane są również obozy treningowe różnych zagranicznych ekip. Latem 2014 r. zostały wybudowane dwie mniejsze skocznie o punktach konstrukcyjnych K38 i K15, w planach jest również budowa skoczni K40, K20 i K10, które miałyby spopularyzować skoki narciarskie w Kanadzie i zachęcić dzieci do trenowania.
Źródło: skisprungschanzen.com, skijumpingcanada.com, wikipedia.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s