Zapomniane miejsca PŚ – Murau


Źródło: skisprungschanzen.com

W naszym cyklu związanym z zapomnianymi miejscami PŚ przeniesiemy się dzisiaj do miejsca, które dla wielu obecnych fanów skoków w żaden sposób nie kojarzy się z ich ukochaną dyscypliną. Mowa o austriackim Murau, które niegdyś znajdowało się na skocznej mapie Europy i miało okazję nawet gościć konkurs z cyklu Pucharu Świata. Zapraszamy do lektury!

Historia skoków narciarskich w Murau rozpoczęła się już w 1894 roku, kiedy założono tam klub sportów zimowych WSV Murau. Około 1900 roku odbyły się tam nawet pierwsze zawody, a do 1910 roku obiekt rozbudowano, aby zawierał trzy obiekty różnej wielkości. 
Prawdziwy rozwój tego miejsca nastąpił jednak już po Drugiej Wojnie Światowej, zimą 1946/47. Dwukrotnie próbowano wtedy rozegrać Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, jednakże działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kompleks skoczni był jednak stale ulepszany, co doprowadziło do stworzenia w 1968 roku skoczni Hans-Walland-Grosschanze, która w latach świetności miała punkt konstrukcyjny usytuowany na 120. metrze. 
W 1978 roku Murau było gospodarzem Mistrzostw Europy Juniorów, a cztery lata później również Mistrzostw Świata Juniorów. Później na skoczni K85 oraz K116 miały miejsce zawody związane głównie z Pucharem Świata w kombinacji norweskiej. Tutaj dochodzimy do historii skoków narciarskich najwyższej rangi. Konkurs z cyklu Pucharu Świata w tej dyscyplinie odbył się jedynie raz, w 1994 roku. Wygrał go Japończyk, wiecznie młody Noriaki Kasai. Dwa lata później na skoczni odbyły się ostatnie zmagania w kombinacji norweskiej, po których Murau oficjalnie wypadło z obu najważniejszych kalendarzy, stając się jedynie ośrodkiem treningowym dla austriackiej kadry. 
Jeśli ktoś teraz wybierze się śladami historii skoków do tego malowniczego miasteczka w Styrii, zobaczy obie większe skocznie nieczynne. W 2005 roku, obiekty K35 i K20 zostały pokryte nowym igielitem i do dzisiaj mogą tam trenować młode austriackie talenty. Kompleks skoczni narciarskich w Murau, po świetlanej historii i licznych przebudowach, nosi obecnie nazwę ‚Schanzenkessel’. Puchar Świata, zarówno w skokach narciarskich jak i kombinacji norweskiej, odszedł już jednak w tym miejscu w zapomnienie. 
Źródło: skispringchanzen.com/informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s