Skoki z historią w tle – Białoruś

Foto: Wikipedia

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Skoki z historią w tle”. W dzisiejszym poście nieco bliżej przyjrzymy się reprezentacji Białorusi. 

Reprezentacja Białorusi powstała w sezonie 1992/1993, po likwidacji reprezentacji Wspólnoty Niepodległych Państw, będącej kontynuacją reprezentacji ZSRR. Reprezentanci Białorusi zadebiutowali w zawodach w lutym 1993 roku, na Mistrzostwach świata w Falun. Najlepszym wynikiem mógł wówczas pochwalić się Aleksandr Siniauski, który zajął 42. miejsce na dużej skoczni. W tym samym sezonie, w marcu 1993 roku, Alaksandr Aharodnikau wystąpił w Pucharze Świata w Lahti, gdzie zajął 66. miejsce na skoczni normalnej i 56. (ex aequo ze Svenem Hannawaldem) na dużej. W kolejnym sezonie Alaksandr Siniauski wystartował na Igrzyskach Olimpijskim w 1994 roku w Lillehammer, gdzie był 54. na skoczni dużej i 38. na normalnej.

Z czasem, coraz częściej Białorusini zaczęli pojawiać się w Pucharze Świata. Swoje pierwsze punkty w PŚ zdobył Alaksiej Szybko, zajmując 29. miejsce w Ramsau, 11 stycznia 1998 roku. Tydzień później kolejne punkty dla Białorusi wywalczył Andrej Łyskawiec, który zajął 27. pozycję w Zakopanem. Punkty w PŚ dla Białorusi zdobywali później jeszcze Maksim Anisimau i Piotr Czaadajew.

Podczas występów Białorusinów na innych imprezach najwyższej rangi, nigdy nie awansowali oni do serii finałowej. W konkursach drużynowych Białoruś na Mistrzostwach Świata zajmowała miejsca 12. (przedostatnie) 13. (wyprzedzając trzy drużyny) oraz 15. (ostatnie). Drużyna Białorusi wystąpiła też na  Mistrzostwach Świata w lotach w 2004 roku w Planicy, zajmując 10. miejsce.

Ostatni występ reprezentanta Białorusi w PŚ miał miejsce w lutym 2008 w Sapporo – startujący tam Maksim Anisimau zajął wówczas 39. i 47. miejsce. W 2010 miał miejsce ostatni start drużynowy Białorusinów na mistrzostwach świata juniorów. Zajęli oni w Hinterzarten 16. miejsce. W marcu 2014 ostatni Białorusin występował w zawodach Pucharu Kontynentalnego oraz konkursach FIS Cup. Aktualnie żaden białoruski skoczek nie jest zarejestrowany w bazie FIS.

Największe sukcesy białoruskich skoków to złoty medal Siarhieja Babroua na uniwersjadzie w Szczyrbskim Jeziorze w 1999 roku na dużej skoczni oraz 5. miejsce Piotra Czaadajewa na Mistrzostwach Świata juniorów w 2005 roku w Roveniemi. Piotr Czaadajew pozostaje ponadto rekordzistą Białorusi w długości skoku, po próbie na odległość 197,5 m na treningu przed MŚ w lotach w Tauplitz w 2006 roku.

źródło: wikipedia.org/informacja własna 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s