Zapomniane miejsca PŚ – Park City

fot: skisprungschanzen.com
W skokach narciarskich wiele historycznych lokalizacji zostaje zastąpionych nowymi. Zapraszamy was więc na krótką wycieczkę do USA, aby przypomnieć sobie to miejsce. 
Ten wyjątkowy obiekt mieści się nieopodal Salt Lake City w stanie Utah, na którego terenie mieści się Park Olimpijski. Mieszczą się tam m.in. skocznie olimpijskie. Miejsce to jest tak unikalne ze względu na swoje położenie, czyli wzgórze o wysokości ok. 2200 m n.p.m. To unikalne umiejscowienie zapewnia łagodniejsze warunki wietrzne, a także korzystne warunki śniegowe.
Utah Olympic Park Jumps to kompleks sześciu skoczni znajdujący się w Park City. W 1989 roku podjęto decyzję o budowie miejsca, które umożliwiałoby trenowanie zawodnikom. Ośrodek zaczął funkcjonować w 1994 i składał się z czterech mniejszych skoczni oraz jednego normalnego obiektu o punkcie K umieszczonym na 90 metrze. Kiedy zaczęły zbliżać się Igrzyska Olimpijskie przeprowadzono renowacje skoczni K90, a także podjęto decyzję o wybudowaniu nowej, tym razem dużej skoczni K120. To właśnie na nich odbywała się olimpijska rywalizacja w 2002 roku. 
W USA swego czasu odbywały się zawody z cyklu Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego, obecnie jednak obiekt wykorzystywany jest głownie do treningów i przygotowań reprezentantów kraju. 
Autorem najdłuższego skoku na dużej skoczni jest Marcin Bachleda, który w zawodach PK wylądował na 137.5 m. Rekordzistą jednak pozostał Wolfgang Loitzl, który podczas PŚ uzyskał na obiekcie 134 m. Na skoczni normalnej z kolei najdłuższą próbą może pochwalić się Evan Bliss (104.5 m), jednak i w tym przypadku rekord nie należy do niego. Ustanowił go Sven Hannawald skokiem na odległość 99 m.
źródło: informacja własna, wikipedia.org, skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s