Cofnijmy się do…IO Garmisch – Partenkirchen 1936


Źródło: Spiegel International (spiegel.de)

W kolejnej odsłonie naszego nowego cyklu przeniesiemy się do 1936 roku. Świat, nie do końca przewidujący wtedy nadchodzącą wielkimi krokami wojnę, przeżywał wówczas kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Te odbyły się w niemieckim Garmisch-Partenkirchen i dla wielu zapadły w pamięci jako te…uroczyście otwierane przez samego Adolfa Hitlera. 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Garmisch-Partenkirchen, które wówczas znajdowało się na terenie III Rzeszy, odbyły się w dniach od 6. do 16. lutego 1936 roku. Może dziwić fakt, że w tym samym roku, na terenie również tego państwa, lecz w Berlinie, rozegrano letnią odsłonę imprezy. Regulamin zezwalał jednak w tamtym czasie organizatorowi na przedłużenie prawa do organizowania igrzysk, co oznaczało, że państwo Adolfa Hitlera mogło pozwolić sobie na zorganizowanie rywalizacji w obu sportowych sezonach. 
Igrzyska w Garmisch-Partenkirchen zapisały się w historii z wielu powodów. To właśnie na nich po raz pierwszy zastosowano tradycję odpalania znicza olimpijskiego, który nadal jest podziwiany przez wielu turystów pod obecnie istniejącą skocznią. Dodatkowo, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał sam Adolf Hitler, który wówczas pełnił rolę kanclerza III Rzeszy. 
Dodatkowo, ogromną kontrowersję wzbudził fakt bojkotu, jaki na igrzyskach zorganizowała reprezentacja Austrii i Szwajcarii w narciarstwie alpejskim. To właśnie w 1936 roku dyscyplina ta miała po raz pierwszy być wprowadzona do programu, jednak zakazano startu w niej profesjonalnym instruktorom narciarstwa. W efekcie tego, jedynie garstka austriackich sportowców wzięła udział w imprezie, reprezentując nie swoją ojczyznę, lecz właśnie III Rzeszę. 
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku rozegrano jedynie jeden konkurs indywidualny w skokach narciarskich. Zorganizowany został on na Grosse Olympiaschanze o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 80. metrze. Wygrał go Norweg, Birger Ruud, skokami na odległość 75 i 74.5 metra. Drugie miejsce przypadło Szwedowi, Svenowi Erikssonowi (dwukrotnie 76 metrów) a na najniższym stopniu podium znalazł się również Norweg, Reidar Andersen (74 oraz 75 metrów). Najlepszym z Polaków okazał się być Stanisław Marusarz, który lądując najpierw na 73. metrze a następnie uzyskując odległość 75.5 metra, uplasował się finalnie na piątej pozycji. 
W sumie w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen w 1936 roku startowało 668 sportowców z 28 narodowych komitetów olimpijskich. Wzięli oni udział w 17 konkurencjach, wywodzących się z 5 różnych dyscyplin sportowych. 
Wybuch międzynarodowych napięć, najpierw między Japonią a Chinami, a później tych europejskich, finalnie prowadzących do wybuchu II Wojny Światowej, spowodował przerwę w organizacji zimowych igrzysk. Anulowano imprezy zaplanowane kolejno na 1940 i 1944 rok. W przeciwieństwie jednak do imprez tej rangi organizowanych w lecie, ich zimowe odsłony nie były numerowane jeśli się nie odbywały. Po dwunastu latach przerwy, V Zimowe Igrzyska Olimpijskie zorganizowano więc w 1948 roku, w szwajcarskim Sankt Moritz. 
Źródło: informacja własna/olympic.org 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s