Zapomniane miejsca PŚ – Liberec

fot.: skisprungschanzen.com

Od wielu lat w kalendarzu Pucharu Świata można zobaczyć te same miasta goszczące zawody najwyższej rangi. Są jednak też takie miejsca, o których wiele osób nie pamięta, gdyż dawno temu zniknęły z Pucharowej mapy. W dzisiejszej odsłonie cyklu „Zapomniane miejsca PŚ” przeniesiemy się do czeskiego Liberca.

Liberec to miasto położone we wschodniej części Czech, około 40 km od Harrachova, niedaleko granicy z Polską. Kilkunastokrotnie odbywały się tutaj zawody Pucharu Świata, jak również Pucharu Kontynentalnego oraz kilkukrotnie zawody z cyklu Letniego Grand Prix.
Pierwsza skocznia na górze Ještéd została wybudowana w latach 1966-1968. Obecnie w skład kompleksu wchodzą skocznie o rozmiarach HS100 i HS134 oraz o punktach konstrukcyjnych K14 i K50. Na skoczniach tych trenują zawodnicy z klubu TJ Dukla Liberec. 
Oficjalnym rekordzistą skoczni HS134 jest Janne Ahonen, który podczas zawodów Pucharu Świata w 2004 r. skoczył 139 m. Warto dodać, że skocznie o rozmiarze HS100 oraz HS134 mają wspólny zeskok, dlatego niemożliwe jest oddawanie prób na obu skoczniach w tym samym czasie.
Na 18 zaplanowanych zawodów Pucharu Świata odbyło się ich dwanaście. Debiut Liberca w Pucharze Świata miał miejsce w 1981 roku, ostatnie zawody zaś odbyły się w 2008 roku. Tylko raz udało się Polakowi wygrać w tym miejscu – dokonał tego Piotr Fijas w 1986 roku.

Rada miasta Liberec złożyła wniosek o dotację brakującej części funduszy na renowację skoczni. Niestety, prośba ta spotkała się z odmową. Nie wiadomo więc, czy i kiedy zawody Pucharu Świata powrócą do LIberca.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s