TOP 10 skoczków FIS Cup 2019/2020


Dzisiaj w naszym cyklu TOP 10 przedstawimy wam krótko zawodników, którzy pojawili się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej FIS Cup. Wśród czołowej dziesiątki znaleźli się reprezentanci Austrii i Niemiec oraz po jednym zawodniku z Polski oraz Słowenii.

1. Tim Fuchs

Tim Fuchs to 23 letni reprezentant klubu SC Degenfeld. W zawodach najwyższej rangi zadebiutował 29 grudnia 2014 roku w Oberstdorfie. Niemiec ma na swoim koncie trzy drużynowe medale Mistrzostw Świata Juniorów (złoto i brąz z Rasnova z 2016 roku oraz srebro z Park City 2017). Rekord życiowy Fuchsa wynosi 194m. Ustanowił go na skoczni Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie.

2. Stefan Rainer 

Rainer urodził się 15 sierpnia 1999 roku. Austriak reprezentuje klub SV Schwarzach. Rainera w ostatnim sezonie widywaliśmy częściej na zawodach Pucharu Kontynentalnego, ale dzięki jego świetnym wynikom na FIS Cup w Notodden (1 i 2 msc), Oberwiesenthal (3 i 7 msc), Zakopanem (2 i 1 msc) i Rastbuechl (3 i 1 msc) zdołał się wbić na podium klasyfikacji generalnej tego cyklu.

3. Maximilian Steiner

24 letni Austriak jest reprezentantem klubu WSV Bad Ischl.  Pierwszy raz na zawodach FIS Cup wystąpił w 2012 roku. Steiner w 2013 roku wraz z drużyną zdobył dwa brązowe medale na MŚJ w Rasnovie. Trzy lata później w tym samym miejscu sięgnął po srebro – również drużynowe.

4. Adam Niżnik

Niespełna 18 letni reprezentant klubu TS Wisła Zakopane w FIS Cupie zadebiutował w lipcu 2018 roku. W 2019 został powołany na MŚJ. W tym samym roku, w marcu miał on swój debiut na zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Na początku tego roku wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, na których uplasował się pod koniec pierwszej dziesiątki. Ponad miesiąc po Igrzyskach, na MŚJ zajął 23. miejsce.

5. Maximilian Lienher 

Lienher po raz pierwszy na zawodach FIS Cup wystąpił w 2015 roku w Villach. Półtora roku później Austriak zdobył swoje pierwsze punkty w tym cyklu. W styczniu 2017 zadebiutował w PK w Bischofshofen. Lienher ma na swoim koncie drużynowe srebro z MŚJ w Kandersteg z 2018 roku.

6. Fabian Seidl


Niemiec w zawodach trzeciej ligi zadebiutował w 2014 roku w Hinterzarten. Dwa lata później zdobył swoje pierwsze punkty, zajmując 23. miejsce na zawodach FIS Cup rozgrywanych w Planicy. Pod koniec września 2016 roku po raz pierwszy wystąpił w Pucharze Kontynentalnym. Od tamtego czasu reprezentanta Niemiec możemy regularnie widywać na przemian w PK jak i w FC.

7. Francisco Moerth

21 letni Austriak w FIS Cupie pojawił się dopiero w lipcu 2017 roku. Na swoich debiutanckich zawodach w Villach zajął 27. pozycję. Moerth przez dwa lata brał udział w zawodach FIS Cup oraz Alpen Cup. Dopiero w lipcu zeszłego roku pierwszy raz został powołany do składu na Puchar Kontynentalny w Szczuczyńsku, gdzie punktował dwa razy. Od zeszłego sezonu możemy śledzić poczynania Austriaka nie tylko w trzecioligowych zawodach, ale także w Pucharze Kontynentalnym.

8. Thomas Lackner

Skoczek z Tyrolu jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w tym zestawieniu. 27 letni reprezentant klubu HSV Absam-Bergisel w cyklu FIS Cup zadebiutował na początku 2009 roku. Pół roku później po raz pierwszy wystąpił w Pucharze Kontynentalnym. W sezonie 2009/2010 występował w zawodach Alpen Cup, które zakończył na najniższym stopniu klasyfikacji generalnej. Sezon później Lackner zajął 1. miejsce pokonując m.in. Stefana Krafta. Lackner wraz z Markusem Schiffnerem, Michaelem Hayboeckiem i Stefanem Kraftem zdobyli drużynowe złoto na MŚJ w 2011 roku. Swój debiut w zawodach najwyższej rangi miał 4 stycznia 2018 roku w Innsbrucku. Austriak jest teraz stałym bywalcem na FIS Cupie oraz Pucharze Kontynentalnym.

9. Jernej Presecnik

fot.: facebook/Jernej Presecnik

Słoweńca na arenie międzynarodowej możemy podziwiać od marca 2017 roku. Od tego czasu 18 letni skoczek występuje w zawodach FIS Cup i Pucharze Kontynentalnym. Młody Słoweniec ma na swoim koncie dwa medale, które zdobył drużynowo na MŚJ – brąz z Lahti 2019 oraz złoto z Oberwiesenthal 2020.

10. Marco Woergoetter


Austriacki skoczek nie ma jeszcze skończonych 18 lat, a już może pochwalić się świetnymi wynikami w skokach narciarskich. Reprezentant klubu z Kitzbuehel w lipcu 2018 roku zadebiutował na zawodach FIS Cup. Swoje pierwsze punkty w zawodach tej rangi zdobył ponad rok później w Villach, gdzie uplasował się na 6. pozycji. Na początku tego roku Woergoetter zadebiutował w drugoligowych zawodach  w Bischofshofen (44. i 13. miejsce). Tydzień po tych konkursach Austriak zdobył indywidualnie złoto na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Ale to nie jedyne złoto jakie przywiózł z Igrzysk. Wraz z Lisą Hirner, Stefanem Retteneggerem oraz Julią Muehlbacher zdobył złoto w konkursie drużyn mieszanych. Na początku lutego po raz pierwszy wystąpił w zawodach najwyższej rangi w Sapporo, zdobywając od razu swoje pierwsze punkty. W marcu wystartował w MŚJ, na których zajął indywidualnie 5. pozycję, drugie miejsce w konkursie drużynowym oraz pierwsze w konkursie drużyn mieszanych.
źródło: informacja własna/oesv.at

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s