Zapomniane miejsca PŚ – Iron Mountain

skisprungschanzen

Zakopane, Wisła, Engelberg, Oslo itd. są to miejsca, które już chyba na stałe wpisały się w kalendarz PŚ. Nie brakuje jednak miejsc, o których nie pamięta się już tak dobrze. W dzisiejszej odsłonie cyklu ,,zapomniane miejsca PŚ” przedstawimy informacje o Iron Mountain. 

Iron Mountain jest miastem położonym w północnej części Stanów Zjednoczonych, niedaleko granicy z Kanadą. W samym mieście znajdują się cztery skocznie narciarskie. Kilkakrotnie odbywały się tam zawody Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. 
W komplecie Pine Mountain Jump pierwszą skocznie zbudowano w 1938 roku. Początkiem kolejnego roku zorganizowano na tej skoczni zawody podczas, których Bob Rocker pobił rekord Stanów Zjednoczonych w długości skoku. Osiągnął on odległość 78m.
Obecnie skocznia ma jedną z najwyższych wież spośród skoczni. Oficjalnym rekordzistą jest Japończyk Masahiko Harada, który w 1996 roku podczas zawodów Pucharu Świata uzyskał odległość 140 metrów.  Obecnie na tym obiekcie co roku przeprowadzane są zawody Pucharu Kontynentalnego.
Zawody w ramach Pucharu Świata w Iron Mountain odbywał się dwukrotnie – w sezonie 1995/1996 i 1999/2000. Konkursy w Stanach wygrywali: Jens Weißflog, Masahiko Harada oraz dwukrotnie Martin Schmitt. Adam Małysz to miejsce z pewnością również dobrze wspomniana, gdyż tutaj po raz pierwszy w swojej karierze stanął na podium konkursu PŚ. 18.02.1996 roku zajął  drugie miejsce.  
W 2020 roku ruszyła przebudowa skoczni. Po renowacji obiekt ma być gotowy na rozgrywanie zawodów Pucharu Świata.
Źródło: Informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s