Cofnijmy się do… IO Chamonix 1924

Foto: youtube.com

Dzisiaj witamy Was w zupełnie nowym cyklu – cyklu, w którym przybliżymy Wam pamiętne igrzyska olimpijskie, a zaczniemy od tych w 1924 roku w Chamonix. Na samym początku przybliżymy Wam te zimowe igrzyska.

Foto: france.fr

W Chamonix widzowie mieli okazję być świadkami 16 różnych konkurencji, w których uczestniczyło 314 zawodników, a odbyły się one na przełomie stycznia i lutego. W zawodach tych wzięło udział 19 krajów, w tym także Polska. Jako że jedną z konkurencji było narciarstwo klasyczne, do którego należą skoki, przyjrzymy się właśnie niemu.

Co ważne, były to pierwsze w historii igrzyska olimpijskie, w których zawodnicy rywalizowali w kategorii skoków narciarskich. Zawody, w przeciwieństwie do tych dzisiejszych, rozegrano tylko jedne – w kategorii indywidualnej, na jednej skoczni Tremplin aux Bossons (dziś nazwalibyśmy ją normalną, bo jej punkt konstrukcyjny znajdował się na 95 metrze).

W zawodach udział wzięło 27 skoczków z 9 państw – wystartował tylko jeden Polak, Andrzej Krzeptowski. Złotym medalistą został Jacob Tullin Thams, srebrnym Narve Bonna, a brązowym – Anders Haugen. O ile wszystkie nazwiska brzmią skandynawsko, złoto i srebro zgarnęli Norwegowie, zaś brąz – przedstawiciel Stanów Zjednoczonych,

Źródło: wikipedia.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s