Zapomniane miejsca PŚ – Kuopio

fot: skisprungschanzen.com

Na przestrzeni lat wiele obiektów Pucharu Świata przestało istnieć w rywalizacji. Jednym z takich jest właśnie znajdujący się w Fińskim Kuopio kompleks skoczni.
Miasto, o którym jest mowa mieści się niemal 400 kilometrów na północ od Helsinek. Kuopio przez długi okres czasu gościło zawody z cyklu Pucharu Świata czy Turnieju Nordyckiego, a obecnie odbywają się tam przede wszystkim konkursy krajowe.
Pierwsza poprawnie skonstruowana skocznia na wzgórzu Puijo została zbudowana na początku XX wieku, jednak debiutancki konkurs miał miejsce już w 1886 roku. W następnych latach pojawiały się coraz to nowsze obiekty, które umożliwiały zawodnikom uzyskiwanie lepszych odległości. Na obiekcie już w latach 70. pojawiła się również mata pozwalająca na trenowanie latem. Skocznia stanowiąca centrum letnich przygotowań została zastąpiona kolejną, jeszcze większą już w 1982 roku. Powodem zmiany były odbywające się rok później Mistrzostwa Świata Juniorów.
Debiut Pucharu Świata w Kuopio przypada na 1995 rok. Początkowo rywalizacja odbywała się na skoczni K92. Już trzy lata później podjęto kolejną próbę modernizacji, w wyniku której powstał 120-metrowy obiekt. To właśnie tam w późniejszych latach miały miejsce zmagania skoczków. Obiekt od 1999 do 2001 gościł inaugurację sezonu zimowego.

Ostatniego z rozgrywanych konkursów PŚ w 2016 roku niewątpliwie przyniósł wiele emocji wielu kibicom. Właśnie wtedy został ustanowiony rekord skoczni, który aktualny jest do dzisiaj. Osiągnięcie należy do Daniela Andre Tande. Norweg popisał się wtedy próbą zakończoną na 136 metrze.

źródło: skisprungschanzen.com, wikipedia, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s