Skocznie dookoła świata – Czechy

W dzisiejszej odsłonie cyklu „Skocznie dookoła świata” przeniesiemy się do sąsiadujących z Polską Czech. Postaramy się przybliżyć historię najpopularniejszych obiektów oraz poznać ich rekordzistów. Zapraszamy!

Čerťák

Jest to kompleks położony w Harrachovie składający się obecnie z pięciu skoczni narciarskich. Największym obiektem jest skocznia mamucia o punkcie konstrukcyjnym K185, zbudowana pod koniec lat 90. To właśnie na niej, w 1983 roku,  rozegrano konkursy w ramach Mistrzostw Świata w lotach. Oprócz niej znajdują się tam inne obiekty o wymiarach: K125, K90, K70 oraz K40. 

Kompleks ten był wieloletnim gospodarzem zawodów Pucharu Świata. Ostatni konkurs tych najwyższej rangi zmagań odbył się 3 lutego 2013 roku. Rok później na skoczni mamuciej zostały oddane ostatnie skoki i od tamtego czasu jest ona nieczynna. W 2017 roku czeska młodzież zainicjowała zbiórkę pieniędzy, której celem jest zapobiegnięcie całkowitego zniszczeniu obiektu.
Warto wspomnieć, że najdłuższy skok na „mamucie” oddał w 2013 roku Jurij Tepes. 
Skocznie Čerťák w 2013 roku  |  © berkutschi.com
fot: berkutschi.com


Areal Horečky

Kompleks skoczni narciarskich w czeskiej miejscowości Frenštát pod Radhoštěm, do którego należą obiekty o punktach konstrukcyjnych K95, K45, K21, K10 oraz K5. 
Pierwsza skocznia należąca do tego kompleksu została zbudowana w 1935 roku. Największa skocznia przeszła w 2003 roku renowację. Przesunięto jej punkt K do 95 metrów, wymieniono stary już igelit oraz wyposażono ją w podgrzewany najazd. 
Rekord skoczni należy do czeskiego skoczka. Odległość 107 metrów osiągnął w 2006 roku Jiří Mazoch. 
Skokanský areál Jiřího Rašky, Areal Horečky, sierpień 2014  |  © Stanislav Špok
fot: Stanislav Spok

Ještěd

Kompleks skoczni narciarskich usytuowany w miejscowości Liberec. Kompleks składa się z dwóch obiektów: HS 134 i HS100. Pierwszy z nich został wybudowany pod koniec lat 60W 1992 roku skocznie narciarskie zostały odbudowane, a następnie dobudowano wyciąg do wieży startowej.

Na terenie kompleksu organizowane są zawody w ramach Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego oraz Letniego Grand Prix. W 2009 roku Liberec był gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Rekord skoczni wynosi 139 metrów i należy do dwóch skoczków – Thomasa Morgensterna oraz Janne Ahonena.

Skokanský areál Ještěd HS 134 & HS 100, Liberec  |  © skijested.cz
fot: skijested.cz

źródło: wikipedia.org/skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s