Skoki dookoła świata – USA

W dzisiejszej odsłonie serii zajmiemy się rozwojem skoków narciarskich w Stanach Zjednoczonych.
Historia konkursów Pucharu Świata na terenie USA:
Pierwszy konkurs najwyższej rangi FIS odbył się w Stanach Zjednoczonych w sezonie 1980/81 w Ironwood. Swoich sił skoczkowie próbowali wtedy na Copper Peak – jedynej w tym okresie skoczni mamuciej poza Europą. Przeprowadzono wówczas dwa z trzech zaplanowanych konkursów – oba zwycięsko zakończył reprezentant Austrii, Alois Lipburger. 
Kolejny raz Stany Zjednoczone gościły konkursy Pucharu Świata w latach 1983-1990 w Lake Placid. Łącznie w tym okresie rozegrano aż 18 zawodów na MacKenzie Intervale. Warto też wspomnieć, że Lake Placid jako pierwsze w Stanach Zjednoczonych gościło III Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1932 roku oraz 42 lata później, w 1980 roku. 
Kolejnym amerykańskim przystankiem w historii Pucharu Świata było znane obecnie z m.in. konkursów Pucharu Kontynentalnego, Iron Mountain. Zawody najwyższej rangi odbyły się tam czterokrotnie – w sezonie 1995/95 oraz 1999/00. Zwyciężali tam wtedy Jens Weissflog, Masahiko Harada a także Martin Schmitt. Podczas trzeciego z konkursów, na najniższym stopniu stanął były trener Polaków – Stefan Horngacher. 
Ostatnie miejsce na terenie Stanów Zjednoczonych, jakie mogliśmy zobaczyć w Pucharze Świata to Park City. Łącznie odbyły się tam trzy konkursy najwyższej rangi – w sezonie 2000/01 oraz 2003/04. Podczas drugiego z zaplanowanych konkursów, 20 stycznia 2001 roku, triumfował Adam Małysz. Podobnie jak Lake Placid, Park City gościło na swoich skoczniach XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City. 

Kompleks skoczni w Park City. (Photo: St. Paul Ski Club)
2. Sukcesy Stanów Zjednoczonych
Swego czasu, reprezentanci Stanów Zjednoczonych odnosili wiele sukcesów. Najlepszym tego przykładem jest Sarah Hendrickson. Ta 25-letnie skoczkini narciarska swój debiut w Pucharze Świata zaliczyła w grudniu 2011 roku. Od tego momentu aż 13-krotnie stawała na najwyższym stopniu podium podczas pucharowych konkursów. Co więcej, młoda Amerykanka ma na swoim koncie indywidualne złoto z Mistrzostw Świata w Val di Fiemme (rok 2013). 
Sarah Hendrickson to jednak nie jedyna osoba, o której warto wspomnieć. W 1924 roku w Chamonix, Anders Haugen stanął zdobył brązowy medal olimpijski w zawodach indywidualnych na K-71. Jako pierwsza kobieta na konkursie indywidualnym na skoczni normalnej w 2009 roku, złoty medal zdobyła Lindsey Van. 

Sarah Hendrickson. (Photo: Reel Life With Jane)

Jak skoki narciarskie prezentują się w USA obecnie? 
Nie tak dawno temu, bo w 2017, Stany Zjednoczone gościły w swoim państwie Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym – możemy więc przypuszczać, że w Amerykanach nadal jest chęć rozwoju, jeśli chodzi o tą właśnie dyscyplinę sportową. Co więcej, USA nadal jest obecne z kalendarzu drugiej rangi FIS. 
Jeśli chodzi o nadchodzący sezon, kadra narodowa mężczyzn będzie składać się z pięciu zawodników. Będą to Kevin Bickner, Decker Dean, Patrick Gasienica, Casey Larson a także Andrew Urlaub. W kadrze narodowej kobiet zobaczymy aż 10 pań. Będą to Annika Belshaw, Sarah Hendrickson, Nita Enlung, Logan Sankey, Paige Jones, Jillian Highfill, Cara Larson, Nina Lussi, Anna Hoffmann oraz Samantha Macuga. 

Źródła: archiwum, informacja własna, skisprungschanzen. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s