Skocznie dookoła świata – Włochy

W dzisiejszym artykule z serii  Skocznie dookoła świata, przeniesiemy się do Włoch. Obecnie znajduje się tam 56 skoczni, ale tylko 26 z nich pozostaje nadal w użytku. 


Kompleks skoczni Trampolino Dal Ben w Predazzo
fot. Predazzo Ski Jumping

W jego skład wchodzi 6 skoczni: K120, K95, K62, K35, K20, K10. 
Pierwsze skocznie wybudowane zostały już w latach 60. Skocznie K120 i K90 wybudowane zostały w 1988 roku.powstały, a na potrzebę Mistrzostw Świta w narciarstwie klasycznym w 1991 roku. W latach 2003 i 2013 ponownie rozegrano na nich zawody najwyższej rangi. Rekordzistami skoczni dużej pozostają Adam Małysz i Ryoyu Kobayashi. Obecnie na skoczniach – dużej i normalnej odbywają się zawody Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Świata. W 2026 roku kompleks skoczni Trampolino Dal Ben będzie areną zmagań podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. 
Kompleks skoczni Stadio del Trampolino
Zapomniany już kompleks skoczni, gdzie w 2006 roku rywalizowali skoczkowie w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.  Należą do niego skocznie: K125. K95, K60, K30 oraz K15. Skocznie powstawały w latach 2003-2004. Rok później cały kompleks został oddany do użytku.  Podczas Igrzysk odbywających się na skoczni dużej pierwsze miejsce zajął Thomas Morgenstern, a w konkursie drużynowym triumfowali Austriacy. W grudniu 2008 roku po raz ostatni odbywały się tam zawody rangi Pucharu Świata, wtedy też Simon Ammann ustanowił rekord dużego obiektu – 144 metry. Natomiast letni rekord należy do Gregora Schlierenzauera – 143,5. metra.  Po IO skocznie były nadal użytkowane, jednak na przełomie 2009/10 roku podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich obiektów. W 2011 roku reaktywowane zostały trzy najmniejsze skocznie. W 2017 roku rada miasta podjęła decyzję o całkowitym demontażu dużej i normalnej skoczni – na ich miejscu powstać ma stok narciarski. 
Źródło: informacje własne/skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s