Skoki dookoła świata – Kanada

Dziś w naszym cyklu zapraszamy na krótką lekcję na temat historii i obecnej sytuacji kanadyjskich skoków.

Chociaż reprezentanci Kanady stosunkowo nielicznie biorą udział w konkursach wysokiej rangi, kraj ten ma dość bogate tradycje związane z narciarstwem i skokami. 

Najbardziej znanym i utytułowanym skoczkiem reprezentującym ten kraj był Horst Bulau. Spośród swoich rodaków to on najczęściej triumfował w PŚ. Czterokrotnie reprezentował Kanadę na Igrzyskach Olimpijskich. Karierę rozpoczynał w latach 70′, ale jego największe sukcesy przyszły w kolejnej dekadzie. Na początku lat 80′ zajmował czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej konkursów elit. Od 1992 roku, kiedy zakończył sportową karierę, Kanada nie doczekała się równie utalentowanego przedstawiciela. 

                                                     fot.: olympic.ca

Okres, w którym kraj reprezentował Horst Bulau był najlepszy dla kanadyjskich skoków w całej historii. Wtedy oprócz Bulaua dobrze prezentował się Steve Collins, który zaczął regularnie wskakiwać do TOP10. Niestety po dobrych dla kanadyjskich skoków latach przyszedł spadek poziomu dyscypliny. Brakowało nowych twarzy, które byłyby w stanie kontynuować sukcesy na skoczni. 


Do ożywienia skoków w Kanadzie przyczyniła się organizacja IO w 1988 roku. Wówczas narciarstwo znowu zyskało na znaczeniu. W latach 90′ wciąż było dość popularne, ze względu na odbywający się w kraju PŚ. Jednak z kolejnymi latami skoki narciarskie zaczęły tracić na znaczeniu i popularności. 


W ostatnich sezonach popularność kanadyjskim skokom przywróciły starty MacKenzie Boyd-Clowesa, który jako jedyny regularnie prezentował się w konkursach PŚ, reprezentował też Kanadę na IO. W 2016 roku ustanowił rekord kraju w długości lotu narciarskiego skacząc 224 m.źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s