Skocznie dookoła świata – USA

Dziś w cyklu Skocznie dookoła świata zawitamy do USA. Chociaż skoki narciarskie nie należą tam do najpopularniejszych dyscyplin, to Amerykanie mogą pochwalić się kilkoma obiektami wartymi uwagi. 

Na terenie USA powstało przeszło 100 skoczni narciarskich. Większość z nich dziś jest już nieużywana, jednak niektóre wciąż służą jako miejsca konkursów i treningów.

Copper Peak to skocznia powstała w 1969 roku. Rywalizowali na niej skoczkowie ze światowej czołówki, aż do 1994 roku, kiedy obiekt został zamknięty. W 2013 roku skocznię reaktywowano, dwa lata później zaczęto snuć plany o gruntownej modernizacji. Lata mijały, a do remontu nie dochodziło. Problemem okazały się pieniądze. Brak funduszy sprawił, że wielkie plany dotyczące obiektu będą musiały jeszcze poczekać. W 2017 roku rozpoczęto kolejną próbę wskrzeszenia mamuciej skoczni. Byłoby to historyczne wydarzenie w historii tej dyscypliny, szczególnie, że na świecie jest obecnie tylko pięć skoczni większych od Copper Peak – w Vikersund, Planicy, Oberstdorfie, Bad Mitterndorf i Harrachovie.

Oto wizja zmodernizowanej skoczni mamuciej w Cooper Peak
Wskrzeszenie mamuta. Loty narciarskie znowu w USA? (sport.tvp.pl)
fot.: copperpeak.net


MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex to kompleks skoczni położony w Lake Placid. Obiekty dwukrotnie były gospodarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich. 

MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex, Lake Placid » Ski Jumping ...
fot.: skisprungschanzen
Jeden z najbardziej znanych czynnych obiektów  znajduje się w Iron Mountain. To też obecnie jedyny amerykański obiekt w kalendarzu FIS.  Pierwsze zawody odbyły się tam w 1939 roku i od tamtej pory skocznia stała się ważnym miejscem w historii amerykańskich skoków. Do dziś to jeden z najważniejszych ośrodków w Stanach. Na przestrzeni lat skocznia była kilkukrotnie modernizowana. Parę razy była też gospodarzem zmagań najlepszych skoczków podczas konkursów PŚ, jednak na co dzień służy raczej rywalizacji niżej rangi. W Iron Mountain co roku odbywa się PK. 

Pine Mountain Ski Jump, Iron Mountain, 2016  |  © Kiwanis Ski Club
fot.: skisprungschanzen


źródło: informacja własna/skisprungschanzen/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s