ABC Skoków- U.S. Cup Series

W dzisiejszej odsłonie ABC Skoków Narciarskich przybliżymy Wam temat lokalnych zawodów w Stanach Zjednoczonych, mianowicie U.S. Cup Series.
By wziąć udział w zawodach, należy być licencjonowanym zawodnikiem amerykańskiego National Ski Federation- związku narciarskiego  i członkiem USA Nordic (niekoniecznie płatnikiem składek). By być klasyfikowanym w zawodach US Cup Series trzeba posiadać kartę „US Ski and Snowboard” i być aktywnym skoczkiem, a także aktualnym (sezonowym) płatnikiem składek USA Nordic, ponadto trzeba być w dobrym stanie zdrowia lub uzyskać pozwolenie od lekarza prowadzącego jeśli wystąpiła niedawno kontuzja. Wyjątkiem są startujący poniżej osiemnastego roku życia- Ci zamiast stałej karty zawodnika mogą wykupić na zawody jednodniowe członkostwo, reszta zasad jednak nadal ich obowiązuje.
Zawodnicy spoza Stanów Zjednoczonych mogą brać udział w zawodach, ale nie będą oni mogli zdobyć miejsca na podium ani nagrody pieniężnej (chyba, że są to zawody klasy Masters, a nagrodę wypłaci organizator, a nie organizacja USA Nordic).
Opłata w wysokości 40 USD za jedne zawody dla jednego zawodnika obowiązuje wszystkich, którzy w dzień odbywania się konkursu nie są zawodnikami kadry narodowej A lub B, zarówno w skokach narciarskich jak i w kombinacji norweskiej. Jeśli zawody US Cup kolidują datą z innym sportowym eventem, opłaty mogą ulegać zmianie.
Zawody US Cup Series to zawody klasy U20. Właściciele skoczni i gospodarze danych zawodów mogą jednak organizować też dodatkowo te klasy Senior i Master, jeśli są tym zainteresowani. Nagrody pieniężne dla zawodników na podium są jednak gwarantowane przez USA Nordic tylko w zawodach U20.
Trzech najlepszych, młodych zawodników, zarówno wsród Pań i Panów, z danego sezonu, kwalifikuje się automatycznie do amerykańskiej kadry juniorskiej, jeśli spełniają oni kryteria dołączenia do wyżej wymienionego zespołu.
Zwycięzca US Cup Series jest wyłaniany przez 5 najlepiej punktowanych występów spośród wszystkich zawodów odbytych w sezonie.
W przypadku remisu, nie używa się już tzw. tiebreakera, jest po prostu dwóch zwycięzców, oboje z tą samą wygraną, oboje dostają się również do kadry juniorskiej.
Zawodnik musi wziąć udział w zawodach w przynajmniej trzech dywizjach z pięciu (zakładając, że zawody odbędą się w chociaż trzech): RMD, IMD, Alaska, Central i East, by być brany pod uwagę w finalnych wynikach całej serii.
Dla mężczyzn dodatkowo do listy startów doliczane są zawody FIS Cup i Continental Cup, które odbywają się na terenie Ameryki Północnej.
Kwalifikacja do danych zawodów US Cup jest determinowana przez trenera drużyny bądź personalnego przed każdym indywidualnym występem.
Punkty przyznawane są w zależności od wielkości obiektu i ilości zawodników biorących udział w zawodach. Zwycięzca otrzymuje dwukrotność punktów całkowitej liczby amerykańskich skoczków w każdej klasie, z co najmniej 10 dodatkowymi punktami za zwycięstwo. Drugie miejsce otrzyma o 6 punktów mniej, a trzecie o 3 mniej niż drugie. Punkty następnie zmniejszają się o dwa kolejne na miejsce. Punkty zostają przyznane do 20 miejsca przy ilości startujących wynoszącej przynajmniej 22 i więcej. Arkusz kalkulacyjny dla osób zainteresowanych tematem tej punktacji znajduje się na stronie usanordic.org. Przykład: 1 miejsce- 44 pkt, 2 miejsce- 38 pkt, 3 miejsce- 35 pkt, 4 miejsce- 35 pkt[…]20 miejsce- 1 pkt, 21 miejsce- 0 pkt.
Nagrody za wszystkie miejsca różnią się w zależności od miasta i organizacji, dzięki której odbywają się zawody, oraz ich klasy Wypłaty pieniężne dla trzech zawodników na podium wynoszą kolejno 300, 150 i 75 USD, w przypadku kiedy w zawodach bierze udział co najmniej dziesięciu zawodników. Jeśli zawodników jest mniej, nagroda będzie wynosiła połowę kwoty, jeśli startujących jest 5 lub mniej- kwota będzie wynosiła 1/3 tej podanej wyżej. Podobne kwoty są sugerowane dla klasy Senior i Master, ale, jak wyżej- ta decyzja należy do organizatorów, a nagroda pieniężna w tych klasach nie jest w żaden sposób gwarantowana.
Zwycięzca wsród Pań, jak i wsród Panów otrzyma na koniec serii wpłatę w wysokości 500 USD na wsparcie wyjazdu treningowego do Europy.
Organizatorzy każdego eventu mają obowiązek zapewnienia zawodnikom noclegu i wyżywienia 3 razy dziennie w dzień zawodów oraz 2 dni przed lub po nich dla zawodników kadr narodowych A i B. Dodatkowo USA Nordic zaleca, by objąć tą opieką również resztę zawodników, lub chociaż pomóc im obniżyć koszta.
Od sezonu 2019/20 kobiety i mężczyźni muszą mieć osobne sale do rozgrzewek i szatnie o takich samych, lub bardzo podobnych standardach.
Wymagania, obostrzenia obowiązujące zawodników i organizatorów:
Ekwipunek i jego kontrolowanie- zgodnie z wymaganiami USSA,
Dostęp do internetu- konieczny (ze względu na wyniki, update’y etc),
Kontrola prędkości startu- zachęca się,
Kontrola czasu startu- konieczna, przynajmniej dwufazowa,
Nagrywanie video całości skoku- zachęca się,
Kontrola wiatru- podstawowa jest konieczna, dokładniejsze liczniki są opcjonalne.Organizatorzy US Cup Series muszą informować o odbywającym się evencie co najmniej miesiąc przed datą rozpoczęcia zawodów. Informacja musi zawierać informacje o noclegu, wyżywieniu oraz wysokość składek i opłat za udział w zawodach dla wszystkich zawodników.
Trener każdego zespołu wysyła aplikację o udział w każdym pojedynczym wydarzeniu dwa tygodnie przed jego startem.
Jeśli zawody się nie odbędą z jakiegokolwiek powodu, wszelkie opłaty powinny być zwrócone zawodnikom.

źródła: usanordic.org, informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s