Skocznie dookoła świata – Francja

Francuskie skoki narciarskie to nie tylko zawody w Courchevel. W dzisiejszej odsłonie serii „Skocznie dookoła świata” przedstawimy Wam historię pozostałych obiektów narciarskich we Francji. 


Skocznia Le Mont w 2010 roku. (Photo: Alexandra Gall)
Naszą lekcję historii zacznijmy od skoczni Tremplin aux Bossons (potocznie nazywanej Le Mont) w Chamonix, wybudowanej w 1905 roku. To właśnie tam fani skoków narciarskich mogli podziwiać pierwsze poczynania zawodników podczas Igrzysk Olimpijskich we Francji. Igrzyska odbyły się w 1924 roku, a pierwszym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich został wówczas Norweg – Jacob Tullin Thams. Wielkość skoczni Le Mont wynosi 105 metrów, a punkt konstrukcyjny znajduje się na 95 metrze. Oficjalnym rekordzistą tego obiektu jest Kazuyoshi Funaki z odległością 106,5 metra. Ostatnie zawody w skokach narciarskich rangi FIS odbyły się tam w 2001 roku (Puchar Kontynentalny). Obiekt nadal służy Francuzom jako ośrodek treningowy. 
Kompleks Le Claret. (Photo: Gemini1980)
Francuzi musieli dość długo czekać na bycie gospodarzem kolejnych Igrzysk Olimpijskich, bo aż 44 lata. W roku 1968, skoczków narciarskich mogliśmy podziwiać na dwóch obiektach. Jednym z nich jest skocznia należąca do kompleksu Le Claret w Autrans. Obecnym rekordzistą HS92 jest Manuel Fettner, który w 2000 roku wylądował na 97 metrze. Drugą skocznią, na której rywalizowali skoczkowie była Dauphine o punkcie K na 112 metrze. Wybudowano ją na dwa lata przed igrzyskami, w 1966 roku. Obecnym rekordzistą Dauphine jest Norweg, Roger Ruud, który w 1981 roku doleciał na 114 metr. 
Kompleks La Côté Feuillée. (Photo: skisprungschanzen.com)
Kompleks w miejscowości Chaux Neuve gościł w swojej historii zawody w skokach narciarskich. W 2011 roku, największa ze skoczni przeszła przebudowę, podczas której punkt konstrukcyjny przesunięto w 90 na 106 metr. W tym samym roku rekord obiektu ustanowił reprezentant Francji, Jason Lamy Chappuis, który 26 marca oddał skok na 120,5 metra. Obecnie, kompleks skoczni wykorzystywany jest jako baza treningowa skoczków oraz kombinatorów norweskich. 


Kompleks skoczni Les Tuffes. (Photo: Jean-Christophe Bourbon)
Pora na skocznie, która obecnie gości konkursy Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego. Na skoczni znajdującej się w kompleksie Les Tuffes, swoje skoki podczas zawodów Pucharu Świata oddają Panie, natomiast Panów możemy podziwiać tam podczas zawodów drugiej rangi. Wśród kobiet, rekordzistką skoczni jest Katharina Althaus, która skoczyła 94,5 metra w grudniu 2018 roku. Rekord skoczni wśród mężczyzn należy do reprezentanta gospodarzy. Jonathan Learoyd oddał tam skok na 93,5 metra. 

Kompleks Le Praz (Photo: skisprungschanzen.com) 
Ostatnią skocznią, o której dzisiaj opowiemy jest Tremplin au Praz, znajdująca się w Courchevel. W 1992 roku odbyły się tu Igrzyska Olimpijskie w Albertville. Triumfował wtedy 16-letni Toni Nieminen, reprezentant Finlandii. Teraz, skocznię w Courchevel możemy podziwiać podczas Letniej Grand Prix oraz w Pucharze Kontynentalnym. Obecnym rekordzistą skoczni jest Kamil Stoch z odległością 137 metrów. Najdłuższy skok na obiekcie oddał Andreas Wank (137,5 metra). 
Źródła: wiedza własna, skisprungschanzen.com/ 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s