Skocznie dookoła świata – Japonia

Przedstawiamy nową odsłonę dobrze znanego na naszej stronie cyklu „Skocznie dookoła świata”. Dzisiaj przyjrzymy się obiektom znajdującym się w dalekiej Japonii.

Okurayama

Kiedy myślimy o skokach narciarskich w Japonii na pewno pierwszą skocznią, jaka przychodzi nam na myśl, jest Okurayama. Otwarcie tego obiektu datuje się na 1932 rok. Wtedy rozmiar skoczni wynosił 60 m. Obiekt był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany w celu zwiększenia jego rozmiaru. Okurayama gościła wiele ważnych imprez, między innymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1972 r., Zimową Uniwersjadę w 1991 r. czy Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 2007 r. Od 1980 r. Sapporo organizuje również zawody Pucharu Świata. Warto wspomnieć, że skocznia jest wyposażona w igelit i rozgrywane są na niej zawody krajowe. 
Rozmiar Okurayamy wynosi 137 m, a jej rekordzistą jej Kamil Stoch, który w 2019 r. skoczył 148 m.
fot.: skisprungschanzen.com
Hakuba

W 1990 r. rozpoczęto budowę nowych skoczni w Japonii. Już dwa lata później, w 1992 r. obiekty nadawały się do użytku. W skład olimpijskich skoczni w Hakubie wchodzą dwa obiekty o punktach konstrukcyjnych K90 i K120. Obie skocznie wyposażone są w igelit. W 1998 r. Hakuba była gospodarzem XVIII Igrzysk Olimpijskich, gdzie rozgrywane były nie tylko konkursy skoków narciarskich, lecz również kombinacji norweskiej. Od 1997 r. do 2004 r. rozgrywane tam były zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Obecnie na obiektach w Hakubie odbywają się zawody Letniego Grand Prix oraz Pucharu Kontynentalnego. 
Rozmiar skoczni K120 wynosi 131 m, a rekord należy do Takanobu Okabe oraz Masahiko Harady, którzy podczas ZIO oddali skoki na odległość 137 m. 
fot.: thegate12.com


Kazuno

W mieście Kazuno znajduje się ośrodek treningowy dla zawodników zamieszkujących północny region wyspy Honsiu. W tym niewielkim mieście znajdują się obiekty o rozmiarach K15, K30, K50 oraz K78. NIedaleko skoczni znajdują się również trasy biegowe. Miasto to ma znaczenie wyłącznie krajowe, gdyż na największych obiektach zawodnicy często przygotowują się do sezonu.
Rozmiar skoczni K78 wynosi 86 m, a jej rekordzistą jest Junshiro Kobayashi, który w 2011 r. skoczył 85 m.
fot.: skisprungschaznen.com

Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, wikipedia.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s